Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/39/05/DD
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/39/05/DD
Data
2005.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
brak
kasa rejestrująca
korekta podatku
paragony


Pytanie podatnika
W dniu 18 sierpnia 2005r. pracownik sklepu zapytującego omyłkowo wprowadził na kasę rejestrującą paragon na 610 szt. papierosów po 6,85zł, co dało kwotę 4.181,00zł. Paragon nie został zatrzymany, lecz zagubiony w sklepie. Właściwa sprzedaż została zarejestrowana przez następny paragon w kolejności i dotyczyła 10szt. papierosów. W dniu sprzedaży zapytujący nie posiadał takiej ilości papierosów w sklepie. Jego zdaniem wskazuje to na ewidentną pomyłkę pracownika.Wnioskodawca zapytuje czy właściwym jest wpisanie opisanego paragonu do zeszytu korekt i pomyłek kasy fiskalnej a tym samym pomniejszenie obrotu z dnia 18 sierpnia 2005r. o kwotę 4.181,00zł. – i tak też w zaistniałej sytuacji zapytujący uczynił.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu po rozpatrzeniu wniosku Pana prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: Sklep spożywczo – przemysłowy, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

p o s t a n a w i a:

zawarte we wniosku stanowisko podatnika uznać za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W rozpatrywanym wniosku prowadzący działalność gospodarczą pod firmą: Sklep spożywczo – przemysłowy przedstawił następujący stan faktyczny:

W dniu 18 sierpnia 2005r. pracownik sklepu zapytującego omyłkowo wprowadził na kasę rejestrującą paragon na 610 szt. papierosów po 6,85zł, co dało kwotę 4.181,00zł. Paragon nie został zatrzymany, lecz zagubiony w sklepie. Właściwa sprzedaż została zarejestrowana przez następny paragon w kolejności i dotyczyła 10szt. papierosów. W dniu sprzedaży zapytujący nie posiadał takiej ilości papierosów w sklepie. Jego zdaniem wskazuje to na ewidentną pomyłkę pracownika.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.)< dalej: ustawa o VAT> opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2)eksport towarów; 3)import towarów; 4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4, jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przepis § 5 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz.948 z późn. zm.) w związku z art. 165 ustawy o VAT, nakłada na podatnika prowadzącego ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązek do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.Kasy rejestrujące, jako urządzenia służące przede wszystkim do kontroli podatkowej, zostały skonstruowane w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję podatnika w ich pamięć fiskalną.

Prawa tego nie mają również podmioty wykonujące serwis techniczny, co wyraźnie odnotowano w punkcie 3 załącznika nr 7 do powołanego wyżej rozporządzenia.W przypadku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, korekta danej transakcji możliwa jest jedynie przed wydrukowaniem paragonu, czyli przed zapisaniem danych w pamięci fiskalnej.

Skoro kasa rejestrująca nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej, tj. po wydrukowaniu paragonu, to korekta taka musi być dokonywana za pomocą innych urządzeń księgowych. W takim przypadku należałoby prowadzić tzw. „ewidencję korekt” (nazywaną też zeszytem korekt), w której podatnik powinien opisywać wszelkie zdarzenia związane z korektą obrotu np. błąd kasjera, udzielane rabaty, zwroty towarów. Ewidencja taka nie ma określonego wzoru, ale wskazane jest, aby zawierała, co najmniej dane niezbędne do ustalenia przyczyn zaistniałej korekty, a przede wszystkim oryginał paragonu dokumentującego sprzedaż, która ma być przedmiotem korekty. Ewidencja korekt jest podstawą do obniżenia obrotów i podatku należnego wynikającego z raportów dziennych w deklaracjach VAT za dany miesiąc.

Brak oryginału paragonu, z zasady powoduje, iż brak jest dowodu, że doszło do rzeczywistej korekty konkretnej sprzedaży. Zwracając bowiem oryginał paragonu sprzedawcy klient poświadcza, że sprzedaż ta została anulowana całkowicie lub też w części (dotyczącej pewnych towarów).

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przy założeniu, iż omyłkowo zarejestrowana sprzedaż dotyczy nie 610szt. papierosów, a 610szt. paczek papierosów – na co wskazuje cena jednostkowa artykułu oraz kwota łączna zarejestrowanej transakcji – zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grójcu, wobec braku oryginału paragonu, uznanie korekty obrotu dokonanej w zeszycie korekt nie jest możliwe.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu orzekł jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez zapytującego, przy czym w jego ustaleniu nie uwzględniono załączników do wniosku, oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień jego wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj