Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/102/05
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/102/05
Data
2005.10.14



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budynki zbiorowego zamieszkania
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlane


Pytanie podatnika
Na podstawie artykułu 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Spółka zwraca się z wnioskiem o wyjaśnienie czy roboty remontowe polegające na remoncie opaski wokół Domu Pomocy Społecznej zgodnie z art. 146 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w związku z art. 2 pkt 12 w/w ustawy należą do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu i należy je opodatkować wobec powyższego stawką VAT w wysokości 7%. Spółka informuje, iż zostało wszczęte postępowanie przetargowe w sprawie wykonania robót budowlanych polegających na remoncie opaski wokół Domu Pomocy Społecznej. Zdaniem Spółki podlegają one opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.


Strona w swoim pismie wskazuje, iż zgodnie z załącznikiem nr 1 poz. 20 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) w tym domy opieki społecznej - objęta jest 7% stawką podatku VAT. Zdaniem Strony roboty remontowe polegające na remoncie opaski wokół Domu Pomocy Społecznej zgodnie z art. 146 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w związku z art. 2 pkt 12 w/w ustawy należą do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu i należy je opodatkować wobec powyższego stawką VAT w wysokości 7%. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastukturą towarzyszącą.

Na podstawie art. 146 ust. 2 i 3 w/w ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit.a, rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Z kolei w myśl art. 2 pkt 12 w/w ustawy o VAT obiektami budownictwa mieszkalnego, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB:
1) 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
2) 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3) ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Biorąc powyższe pod uwagę usługi remontowe dotyczące infrastruktury towarzyszącej budynkowi domu pomocy społecznej, sklasyfikowanemu w PKOB 1130, zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%. W przedmiotowej kwestii nie znajduje również zastosowania wskazany przez Stronę obowiązujący od 15.02.2005 r. zapis poz. 20 załącznika nr 1 w związku z § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), ponieważ odnosi się on tylko do budynków a nie do infrastruktury towarzyszącej. Należy jednak wskazać, iż wykonanie płyty odbojowej (opaski) wokół budynku stanowi wydatek związany z budową (lub remontem) tego budynku. Według opinii fachowców branży budowlanej jedną z ostatnich robót, jaką należy wykonać przy budowie budynku jest wykonanie opaski, inaczej płytki odbojowej wokół budynku, stanowiącej element integralnie związany z budynkiem. Opaska wykonana ze spadkiem co najmniej 1,5 - 2 % powoduje odprowadzenie wody z okolic ścian fundamentowych, a więc odsunięcie wilgoci od ścian budynku. Pełni ona również rolę ochrony izolacji przeciwwilgociowej murów, ścian piwnic lub ścian fundamentowych. Dodatkowo opaska ta zabezpiecza elewację budynku przed zabrudzeniami.Mając na uwadze powyżej przytoczony stan prawny stwierdzić należy, iż stanowisko Jednostki odnośnie wykonania robót budowlanych polegających na remoncie opaski wokół Domu Pomocy Społecznej jest prawidłowe; wykonanie (remont) płytki odbojowej (opaski) wokół budynku jest ściśle związane z budową (remontem) tego budynku - Dom Pomocy Społecznej - PKOB 1130 i wobec powyższego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.
Należy dodać, iż wszelkie prace związane z budynkiem (m.in. podjazdy dla niepełnosprawnych do budynku), a nie infrastrukturą towarzyszącą będą na mocy cyt. rozporządzenia objęte preferencyjną stawką w wysokości 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj