Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-150-1/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-150-1/05
Data
2005.11.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Spółka winna określić miejsce świadczenia przedmiotowych usług zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT czy też usługę tę należy potraktować jako swego rodzaju prawo - art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, której miejsce świadczenia jest tam gdzie nabywca usługi posiada siedzibę?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 5 sierpnia 2005r. w sprawie opodatkowania usług w zakresie uzyskania certyfikatu partnerskiego i zapewnienie określonej liczby licencji do wykorzystania wewnętrznego, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 sierpnia 2005r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:

Spółka uczestniczy w programach partnerskich firm M. I. O. Ltd. - M. P. P. oraz firmy C. S. I. GmbH - CSN S. M. Istotnym dla Spółki uprawnieniem wynikającym z uczestnictwa w tych programach jest uzyskanie certyfikatowanego partnera firmy M. I. O. Ltd. oraz firmy C. S. I. GmbH. Certyfikat uprawnia Spółkę do oferowania własnym kontrahentom produktów i usług wymienionych firm, a w szczególności sprzedaży oprogramowania komputerowego. Ponadto Spółka uzyskuje szereg korzyści usprawniających działanie w branży informatycznej. Z tytułu uczestnictwa w programach partnerskich Spółka jest obciążana corocznie fakturą od kontrahenta zagranicznego. Zgodnie z załączoną opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, przedmiotowe usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.87.17-00.00 "Usługi komercyjne gzie indziej niesklasyfikowane". Jednocześnie z załączonych do wniosku faktur VAT wynika, iż kontrahenci Spółki nie rozliczyli podatku z tytułu świadczenia przedmiotowych usług.

Na tle tych okoliczności Spółka sformułowała pytanie:

  • Czy Spółka winna określić miejsce świadczenia przedmiotowych usług zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT czy też usługę tę należy potraktować jako swego rodzaju prawo - art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, której miejsce świadczenia jest tam gdzie nabywca usługi posiada siedzibę?

Stanowisko Podatnika

Zdaniem Spółki miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a więc w Polsce nie podlega ona opodatkowaniu z tytułu importu usług.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Jednocześnie w myśl art. 17 ust. 2 ustawy o VAT przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. Mając na uwadze wyżej powołany przepis należy stwierdzić, że w przypadku usług określonych w art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 zawsze zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu importu usług jest usługobiorca. Natomiast w przypadku importu pozostałych usług usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku wówczas, gdy podatek należny nie został rozliczony przez usługodawcę.

Z załączonych do wniosku faktur VAT wynika, iż kontrahenci Spółki nie rozliczyli podatku z tytułu świadczenia przedmiotowych usług. Mając na uwadze powyższe Spółka jako usługobiorca tych usług jest zobowiązana do rozliczenia podatku z tytułu nabycia przedmiotowych usług, wg 22% stawki podatku.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj