Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-149-1-1/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-149-1-1/05
Data
2005.11.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
maszyny
materiały budowlane
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości odliczenia podatku VAT w związku z zakupem maszyn rolniczych, np. kosiarki rotacyjnej oraz odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych oraz usług budowlanych.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 10 sierpnia 2005r. w sprawie odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupy dotyczące działalności agroturystycznej, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2005r. w kancelarii tut. Urzędu złożono pismo z dnia 1 sierpnia 2005r., w którym Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, będąc jednocześnie podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik zamierza wraz z żoną kupić gospodarstwo rolne o powierzchni 6ha z zabudowaniami gospodarczymi i budynkiem mieszkalnym. Podatnik zamierza rozszerzyć działalność o usługi agroturystyczne, w związku z czym dokona adaptacji poddasza domu oraz przeznaczy 5 pokoi na wynajem dla turystów. Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości odliczenia podatku VAT w związku z zakupem maszyn rolniczych, np. kosiarki rotacyjnej oraz odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych oraz usług budowlanych.

Stanowisko Podatnika

Podatnik uważa, iż będąc podatnikiem podatku VAT będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT związanego z zakupem maszyn rolniczych oraz odliczenia podatku VAT dotyczącego wydatków poniesionych w celu adaptacji pięciu pokoi przeznaczonych na wynajem w związku z świadczonymi usługami agroturystycznymi.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle przepisów ustawy o VAT usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU ex 55.2), z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15), podlegają na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT opodatkowaniu według 7% stawki podatku VAT. W konsekwencji świadczone przez Podatnika usługi agroturystyczne polegające na wynajmie pokoi będą opodatkowane według 7% stawki podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe Podatnik będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu urządzeń rolniczych, które będą wykorzystywane w prowadzonym gospodarstwie agroturystycznym.

Natomiast w przypadku wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego, Podatnik, zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o VAT, będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług na potrzeby realizowanej inwestycji jedynie w zakresie, w jakim będą one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych Podatnik winien wyodrębnić nakłady inwestycyjne dotyczące zakupu towarów i usług, związanych z robotami budowlano-montażowymi w części budynku przeznaczonej na wynajem dla turystów. Jedynie w wyżej przedstawionym zakresie Podatnik będzie miał prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj