Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/99/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/99/05
Data
2005.10.11



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
przeniesienie prawa własności
towar


Pytanie podatnika
Zwracamy się z zapytaniem o możliwości odliczenia podatku VAT w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiacu nastepnym, z faktur VAT zawierających klauzulę o prawie rozporządzania towarem z chwilą dokonania zapłaty zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o VAT. Spółka X dokonuje odliczenia w miesiącu dokonania zapłaty. Czy nasze postępowanie jest słuszne. W załączeniu przesyłamy kserokopię faktury wraz z ogólnymi warunkami sprzedaży.


Działając na podstawie art. 14a, art. 14b § 1-4, art. 14c oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w związku z wnioskiem Strony z dn. 14.07.2005r. (data wpływu 18.07.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam nie uznać za prawidłowe przedstawionego we wniosku stanowiska Strony w zakresie określenia terminu dokonywania odliczenia podatku VAT z faktur zawierających klauzulę o prawie do rozporządzania towarem z chwilą dokonania zapłaty.

UZASADNIENIE

W dniu 18.07.2005r. wpłynął wniosek Strony z którego wynika, że Strona nabyła towar oraz otrzymała fakturę dokumentującą zakup tego towaru. Sprzedaż tego towaru dokonana została z zastrzeżeniem własności sprzedanego towaru polegającym na istnieniu klauzuli wynikającej z ogólnych warunków sprzedaży która stanowi, że "towar i osprzęt pozostają własnością sprzedawcy do chwili zapłaty przez kupującego pełnej ceny".

Spółka wniosła zapytanie o wskazanie daty prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur, zawierających klauzulę o prawie do rozporządzania towarem z chwilą dokonania zapłaty. Czy prawo to przysługuje w miesiącu ich otrzymania lub następnym, czy też w miesiącu dokonania zapłaty? Zdaniem Strony prawo to przysługuje w miesiącu dokonania zapłaty.

Tutejszy Organ informuje, że Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) "kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług" oraz zgodnie z art. 86 ust. 10 cyt. ustawy "prawo do obniżenia kwoty podatku powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18", a zgodnie z art. 86 ust. 11 "jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy". Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 12 cyt. ustawy "w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w w ust. 2 pkt. 1 lit a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 1, 2, 4, 7, 9-11 cyt. ustawy - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi". W sytuacji wskazanej przez Spółkę, następuje otrzymanie faktury i towaru oraz istnieje wynikające z przedstawionych przez Stronę ogólnych warunków sprzedaży (pkt. 11), zastrzeżenie własności sprzedanego towaru, które stanowi, że "towar i osprzęt pozostają własnością sprzedawcy do chwili zapłaty przez kupującego pełnej ceny". Ograniczenia wynikające z art 86 ust. 12 w/w ustawy polegają na tym że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Chodzi więc o prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, co nie oznacza, że podatnik musi być właścicielem. Definicja, jaką posługuje się ustawodawca operując pojęciem "rozporządzania towarami jak właściciel" kładzie nacisk na ekonomiczny, a nie wyłącznie prawny aspekt transakcji, w ramach której dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami, jak w przypadku własności (prawo to należy rozumieć szeroko jako prawo do wyzbycia się, obciążania jak i korzystania z nabytych towarów) Zatem, jeżeli towar został wydany nabywcy, zyskuje on de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, a tym samym nabywa z chwilą otrzymania towaru prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Z tym momentem, zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a. w związku z art. 86 ust. 12 poprzez art. 7 ust. 1 ustawy ustawy o VAT konstytuuje się prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Podsumowując, istnienie zastrzeżenia prawa własności sprzedanego towaru, do momentu uiszczenia ceny przez nabywcę należy traktować jako przewidziany w art. 589-591 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16 poz. 93 z późn. zm.) szczególny rodzaj sprzedaży, w której przeniesienie własności nastąpiło pod warunkiem zawieszającym, który pozostaje bez wpływu na moment nabycia przez nabywcę prawa do obniżenia podatku należnego. W związku z tym, zdaniem tut. organu, zastosowanie mają ogólne zasady wskazane w art. 86 ust. 10 i art. 86 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Otrzymanie faktury i nabycie prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel wraz z fakturą dokumentująca tą transakcję, zgodnie z w/w przepisami, powoduje, że Strona ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze w miesiącu jej otrzymania lub w następnym okresie rozliczeniowym. Biorąc pod uwagę powyższe prezentowane w zapytaniu stanowisko Strony odnośnie powyższej kwestii, w ocenie organu podatkowego, nie jest prawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy. W myśl art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji wynikających z prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj