Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-440/04/WK
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-440/04/WK
Data
2004.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
agent ubezpieczeniowy
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
strata
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy spółka zawierająca umowy ubezpieczeniowe za pośrednictwem agentów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów różnice wynikające z nieprawidłowo wyliczonych przez agentów ubezpieczeniowych składek, jeżeli różnice te nie są dochodzone od agentów?


W wyniku weryfikacji pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach z dnia 15.11.2004 r. Nr PDOP-423/6/04, stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oraz w wykonaniu dyspozycji zawartej w art. 14b § 2 w/w ustawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, stwierdza co następuje.

Zapytanie Podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu różnic wynikających z nieprawidłowo wyliczonych przez agentów składek ubezpieczeniowych.

Spółka, powołując się na przepisy ustawy o rachunkowości i zapis w polityce rachunkowości uważa, że różnice wynikające z błędnie wyliczonej składki ubezpieczeniowej dla majątku objętego ubezpieczeniem obciążają koszty firmy i stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Zatem przy ocenie możliwości zaliczenia określonych kwot do kosztów uzyskania przychodów należy przeanalizować, czy nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy, a w przypadku zdarzeń nie ujętych w katalogu negatywnym rozpatrzyć ich związek z prowadzoną działalnością i osiąganymi przychodami.

Ponadto dokonując analizy możliwości zaliczenia strat do kosztów uzyskania przychodów trzeba brać pod uwagę okoliczności powstania strat, możliwości ich uniknięcia oraz sposób udokumentowania zdarzenia powodującego straty.

Jeżeli Spółka nie dołożyła należytej staranności w celu uniknięcia lub zabezpieczenia się przed ewentualnymi stratami, bądź też odstąpiła od dochodzenia od osoby odpowiedzialnej pokrycia przedmiotowej straty, to nie można uznać, że spełnione zostały przesłanki określone w art. 15 ust. 1 w/w ustawy, warunkujące obciążenie kosztów podatkowych Spółki.

Tut. organ zauważa także, że nie wszystkie odpisy aktualizujące tworzone przez Jednostkę zgodnie z ustawą, o rachunkowości mają być uznane za koszt uzyskania przychodów. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 26a w/w ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące tylko od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy. Również warunkiem uznania za koszt uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne jest ich uprzednie zarachowanie do przychodów należnych i udokumentowanie nieściągalności w sposób określony w art. 16 ust. 2 ustawy.

Wobec powyższego, różnice w wysokości składek ubezpieczeniowych powstałe na skutek błędów agentów, nie spełniające warunków określonych w cyt. ustawie nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj