Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
NP/443-26/05
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/443-26/05
Data
2005.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
rzeczowy majątek ruchomy
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje o opodatkowanie podatkiem VAT towarów i materiałów uzupełniających i dodatkowych, zużytych w ramach świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 roku nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.06.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT towarów i materiałów uzupełniających i dodatkowych, zużytych w ramach świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wykonuje usługi na rzeczowym majątku ruchomym na rzecz kontrahenta z Danii, który podał numer identyfikacyjny dla potrzeb podatku od wartości dodanej. Usługi wykonywane są w całości z materiału powierzonego, jednak w sytuacji, gdy zabraknie określonych elementów materiału lub towaru niezbędnego do pełnego wykonania usługi, Podatnik nabywa te materiały lub towary w kraju. Zdaniem podatnika dalsza odsprzedaż towarów i materiałów zużytych dodatkowo do wykonania usługi będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i powinna być opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, a usługa będzie usługą wykonaną na ruchomym majątku rzeczowym i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z poźn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy w przypadku świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym, miejscem świadczenia (a zatem i miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Powyższej zasady nie stosuje się tylko wówczas, gdy podmiot który usługi te nabywa, zarejestruje się jako podatnik podatku od wartości dodanej w swoim kraju.

W tym przypadku, gdy nabywca usług na ruchomym majątku rzeczowym poda usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej nadany mu dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju Wspólnoty innym niż kraj fizycznego wykonania usług, za miejsce świadczenia, zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy uznaje się kraj, który nadał usługobiorcy ten numer. Dla skorzystania z powyższej delegacji konieczny jest wywóz towarów będących przedmiotem prac niezwłocznie po wykonaniu usług poza terytorium kraju ich faktycznego wykonania, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty ich wykonania, co wynika z art. 28 ust. 8 ustawy. Zatem w przypadku, gdy zleceniodawca zarejestrowany w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej poda swój numer identyfikacyjny, wówczas to on przejmie obowiązek opodatkowania wartości usługi według stawki obowiązującej w kraju, który numer ten mu nadał. Wykonawca usługi nie wykazuje wówczas wartości usługi w deklaracji podatkowej VAT-7. Natomiast w kwestii dokonanych zakupów towarów wykorzystanych do świadczonych przez Wnioskodawcę usług na ruchomym majątku rzeczowym, tutejszy organ podatkowy pragnie podkreślić, iż ustawodawca w przepisie art. 86 ust. 8 ustawy przyznał podatnikowi prawo do obniżenia kwoty o podatku należnego o kwoty podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Reasumując Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, iż dokonane nabycia towarów wykorzystanych do świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym nie zmieniają charakteru świadczonych usług oraz zasad opodatkowania. Z tytułu dokonanych nabyć zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, jeżeli spełni określone w ustawie warunki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj