Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIB/406/19/05
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIB/406/19/05
Data
2005.09.05



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
apteka
odpłatność
recepty
refundacja
refundacja ceny leków
ryczałty
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
Czy u pacjenta, który zapłaci za lek 1 grosz powstanie przychód do opodatkowania z tzw. "innych źródeł".


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a, § 1-4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię wynika, żejest ona właścicielką ogólnodostępnej apteki. Wśród leków refundowanych znajdują się leki z tzw. ryczałtem gdzie zapłata przez pacjenta posiadającego receptę wynosi 3,20 zł. Rozpatrywana jest możliwość rezygnacji z części ryczałtu, maksymalnie do kwoty 3,19 zł. Pacjent zapłaci za lek 1 grosz. Oferta skierowana byłaby do wszystkich pacjentów realizujących zakup leków na receptę z odpłatnością ryczałtową.

Zdaniem Wnioskodawczyni, u pacjenta nie powstanie z tego tytułu przychód ponieważ nie jest to darowizna.

Zakup leku za 1 grosz nie stanowi dla kupującego źródła przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.Mamy tutaj do czynienia z umową cywilnoprawną polegającą na przeniesieniu własności rzeczy. Umowa taka może dowolnie kształtować warunki tej sprzedaży, w tym cenę, za jaką jedna ze stron zbywa a druga nabywa rzecz.

Zatem, u osoby dokonującej zakupu leku za 1 grosz przychód nie wystąpi.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu zmiany lub uchylenia przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj