Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-188/2005/PS
z 1 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-188/2005/PS
Data
2005.04.01



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gaz płynny
montaż instalacji gazowej
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika - stacji montażu instalacji gazowych dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupionego gazu płynnego.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 14 lutego 2005 r. (data wpływu 15 lutego 2005r.) – w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi stacje naprawy m. in. samochodów osobowych. W ramach prowadzonej działalności Strona dokonuje również montażu instalacji gazowej do ww. wymienionych samochodów. W celu sprawdzenia poprawności zamontowanej instalacji gazowej i przeprowadzenia niezbędnej regulacji Strona zakupuje gaz. Strona traktuje powyższy zakup jako zakup materiału niezbędnego do wykonania usługi montażu instalacji gazowej. Strona stoi na stanowisku, iż od zakupu gazu ma prawo odliczyć podatek VAT ponieważ zakupiony gaz nie jest wykorzystany do napędu pojazdów a jedynie w celu przeprowadzenia wspomnianych wcześniej czynności w procesie montażu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego według przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Z kolei art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

W ocenie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT przewidujący zakaz odliczenia VAT naliczonego przy zakupie m. in. gazu do samochodów osobowych nie będzie miał w przedmiotowym przypadku zastosowania. Aby dokonać właściwej interpretacji art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy należy przeanalizować znaczenie słów użytych w tym przepisie, a zwłaszcza kluczowego dla jego prawidłowej interpretacji zwrotu: „ ….wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych”. Zgodnie z definicją słownikową (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2004 r.) „napędzać” oznacza: wprawiać w ruch, powodować funkcjonowanie jakiegoś mechanizmu, urządzenia technicznego. Tymczasem w przedmiotowym przypadku nabywany gaz stanowi jedynie materiał pośredni, niezbędny przy wykonaniu przez Stronę usługi. Nie jest on wykorzystywany przez Stronę w procesie użytkowania samochodów, a jedynie w procesie montażu w tych samochodach instalacji gazowej i przeprowadzenia koniecznej jej regulacji. W związku z powyższym Stronie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie gazu.

Jednocześnie wskazać należy, iż niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.Zgodnie z art. 14 b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie – na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej – Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj