Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P III/1/443-24/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P III/1/443-24/05
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
działalność usługowa
notariusze
podatek od towarów i usług
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy wykonywana przez niego czynność poświadczenia własnoręczności podpisów stron na zawieranej w Polsce umowie zbycia udziałów spółki z o.o. podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności notarialnej polegającej na poświadczeniu przez notariusza własnoręczności podpisów stron na zawieranej w Polsce umowie zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 11.03.2005r. Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego w wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług notarialnych, które zaliczane są do usług prawniczych.

W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługę poświadczenia własnoręczności podpisów stron na zawieranej w Polsce umowie zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę w Polsce.

Stroną zbywającą powyższe udziały jest osoba fizyczna posiadająca obywatelstwo polskie, mająca miejsce zamieszkania w Polsce, która zlecając notariuszowi usługę poświadczenia zgodności podpisów działa w imieniu i na rzecz nabywcy udziałów.

Stroną nabywającą te udziały jest osoba prawna będąca podatnikiem podatku od wartości dodanej posiadająca siedzibę na terytorium Wspólnoty, która ponosi koszty związane z umową, w tym koszty wynagrodzenia notariusza z tytułu wykonanej czynności poświadczenia własnoręczności podpisów.

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 z późn. zmian.) wykonywana przez podatnika czynność poświadczenia własnoręczności podpisów stron na zawieranej w Polsce umowie zbycia udziałów spółki z o.o. podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Podatnika czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, a w związku z tym powinien naliczyć i pobrać podatek VAT, gdyż jest to umowa dwustronna i obie jej strony są równorzędne zarówno wobec siebie, jak i wobec notariusza i z żadną z tych stron notariusz nie jest związany szczególnym stosunkiem prawnym.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 cyt. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się do usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że czynność notarialna polegająca na poświadczeniu zgodności podpisów jest zaliczana do usług prawniczych. Jednocześnie ze stanu tego wynika, że strona zbywająca - osoba fizyczna mająca miejsce zamieszania w Polsce zlecając czynność poświadczenia zgodności podpisów działa w imieniu i na rzecz strony nabywającej udziały - osoby prawnej będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, posiadającej siedzibę na terytorium Wspólnoty. Osoba ta ponosi koszty wynagrodzenia notariusza z tytułu wykonanej czynności poświadczenia własnoręczności podpisów.

Uwzględniając zatem zasady wyrażone w cytowanym wyżej art. 27 ustawy zgodnie z którymi miejsce świadczenia usług wyznacza miejsce opodatkowania - w przypadku świadczenia usług prawnych dla osoby prawnej będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej posiadającej siedzibę na terytorium Wspólnoty miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podatnik z terytorium Wspólnoty posiada swoją siedzibę.

Z uwagi na fakt, iż obowiązek podatkowy powstanie po stronie nabywcy usług (podatnika z terytorium wspólnoty) - wykonawca usługi nie ma obowiązku opodatkowania w/w usług w Polsce.

W świetle powyższego stanowisko Podatnika o opodatkowaniu w Polsce podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na poświadczeniu zgodności podpisów stron na zawieranej umowie zbycia udziałów spółki z o.o. należy uznać za nieprawidłowe.

Zauważyć należy, że w przypadku, gdy nabywca usługi poświadczenia własnoręczności podpisów stron świadczonej przez podatnika nie będzie podatnikiem podatku od wartości dodanej, zastosowanie ma ogólna reguła określająca miejsce opodatkowania usług wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usługi (miejscem opodatkowania) będzie miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. A zatem wykonanie w/w usługi podlegałoby opodatkowaniu w Polsce.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Należy dodatkowo nadmienić, że zgodnie z dokonanymi zmianami w ustawie dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 90, poz. 756) art. 27 ust. 4 pkt 3 od dnia 1.06.2005r. otrzymał brzmienie: "przepis ust. 3 stosuje się do usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj