Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-86/IV/2005/DB
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-86/IV/2005/DB
Data
2005.05.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek podatkowy
wydanie towarów


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT, Podatnik może wystawić fakturę VAT przed dniem wydania towaru, zaś towar wydać w ciągu 7 dni.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnik z dnia 07.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur VAT przed wydaniem towaru

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przedmiotem działalności Podatnika jest m.in. produkcja autobusów, detali i części autobusowych oraz ich naprawa. Nabywca pojazdu przed odebraniem autobusu, który jest gotowy i postawiony do odbioru, chce otrzymać od Podatnika fakturę VAT, aby na jej podstawie dokonać rejestracji pojazdu oraz odbioru tablic rejestracyjnych. W oparciu o przepisy art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej zwanej ustawą o VAT, Podatnik w dniu wydania towaru (autobusu) wystawia fakturę VAT.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy w opisanym stanie faktycznym, w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT, Podatnik może wystawić fakturę VAT przed dniem wydania towaru (autobusu), zaś towar wydać w ciągu 7 dni.

W ocenie Podatnika z uwagi na przepis art. 19 ust. 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy przesuwa się z chwili wydania towaru (wykonania usługi) na chwilę wystawienia faktury, przy czym przesunięcie to nie może być dłuższe niż 7 dni. Zdaniem Wnioskodawcy oznacza to, że fakturę VAT należy wystawić najpóźniej 7 dnia po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, tzn. najpierw wydać towar, a następnie wystawić fakturę VAT.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza co następuje:

Na podstawie przepisów art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie zaś z przepisem § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18.

W myśl przepisów § 17 w/w rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Rolą faktury jest potwierdzenie czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnik wystawiając fakturę powinien kierować się zasadą, że faktura powinna być wystawiona po wydaniu towaru. Odstępstwo od tej zasady przewidują jedynie przepisy § 17 i § 18 w/w rozporządzenia, które jednakże w odniesieniu do przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego nie znajdują zastosowania.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, wówczas na podstawie przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Obowiązek wystawienia faktury wynika z w/cyt. art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Generalną zasadę określającą moment powstania obowiązku podatkowego przedstawia zapis art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Wyjątek od tej zasady przewiduje przepis art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym powstanie obowiązku podatkowego przesuwa się w czasie do momentu wystawienia faktury (nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru), która to faktura stanowi potwierdzenie dokonanej dostawy. Siedmiodniowy termin, o którym mowa w powyższym przepisie, oznacza, iż w przypadku niedopełnienia obowiązku wystawienia faktury w przeciągu 7 dni od dnia wydania towaru, obowiązek podatkowy powstaje 7 dnia od dnia wydania towaru, niezależnie od momentu wystawienia faktury w terminie późniejszym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj