Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-31/05
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-31/05
Data
2005.07.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
adwokat
usługi prawnicze
właściwość miejscowa


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje o właściwość miejscową urzędu skarbowego w przypadku gdy prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką oraz świadczy usługi pomocy prawnej z urzędu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 kwietnia 2005 r., (data wpływu 20 kwietnia 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie właściwości miejscowej urzędu skarbowego w przypadku uznania za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług działalności wykonywanej przez adwokata na zlecenie Sądu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką i jednocześnie świadczy pomoc prawną na zlecenie sądu w ramach tzw. „urzędówek” na podstawie art. 117 § 1 kodeksu postępowania cywilnego oraz art. 81 § 1 kodeksu postępowania karnego. Za wykonywanie wskazanych wyżej czynności Sądy wypłacają wnioskodawczyni wynagrodzenie, którego wysokość ustalana jest na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1348 z późn. zm.)

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego wnioskodawca wyraża przekonanie, iż czynności wykonywane przez adwokata działającego z urzędu nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej a tym samym przychody w zakresie czynności wykonywanych na podstawie wyboru/zlecenia Sądu nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego

Podstawowym przepisem dla właściwości miejscowej organów podatkowych jest art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60). Zgodnie z zapisem cytowanego artykułu jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2 ordynacji podatkowej. Tak więc na podstawie zapisu tego artykułu należy stwierdzić, że przepis ten daje pierwszeństwo w tym zakresie regulacjom przewidzianym w ustawach prawa podatkowego materialnego. Tak więc w odniesieniu do przedmiotowego wniosku podatnika właściwość miejscowa oceniać będziemy na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z zapisem art 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. (ust. 2 cyt. artykułu)

W świetle tych przepisów działalność polegająca na świadczeniu usług adwokackich na zlecenie sądu stanowi element działalności gospodarczej wnioskodawcy.

Właściwości miejscowej organów podatkowych w podatku od towarów i usług jest poświęcony przepis art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i w związku z tym nie mają tutaj zastosowania reguły z art. 17 Ordynacji podatkowej. W myśl zapisu artykułu 3 właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Czynności podlegające opodatkowaniu są niekiedy wykonywane na terenie działania dwóch lub więcej Urzędów skarbowych. Dla takiej sytuacji wprowadzone zostało unormowanie art. 3 ust. 2 cytowanej ustawy zgodnie z którym: jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

Reasumując: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej tak więc usługi obrony z urzędu, które zgodnie z art. 15 ust. 2 cyt. ustawy stanowią element tej działalności powinny być rozliczane w ramach prowadzonej kancelarii. Urzędem właściwym dla rozliczenia podatku należnego od usług adwokackich świadczonych z urzędu będzie więc urząd właściwy dla kancelarii, a zatem urząd właściwy ze względu na miejsce prowadzenia działalności chyba że czynności podlegające opodatkowaniu będą wykonywane na terenie działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych wówczas właściwym dla kancelarii będzie urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj