Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-2/443/228/73/AC/2005
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-2/443/228/73/AC/2005
Data
2005.09.21



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
paliwo
rozliczenie finansowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy obciążając dzierżawcę za nabyte na terytorium Niemiec paliwo winna naliczyć na terytorium Polski VAT.


Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) na pisemny wniosek podatnika udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaje przedstawione stanowisko za zgodne z prawem.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że zawiera umowy na dzierżawę pchaczy, których jest właścicielem. Jednocześnie, na mocy zawieranej równocześnie umowy o korzystanie z usług, dzierżawca świadczy na rzecz Spółki usługi transportowe, wykorzystując wydzierżawiony od Spółki pchacz. Usługi świadczone są na terytorium Niemiec i tam tankowane jest paliwo. Spółka umożliwia dzierżawcy barki zaopatrywanie się w paliwo. Jednocześnie, na mocy zawieranej równocześnie umowy o korzystanie z usług, dzierżawca świadczy na rzecz Spółki usługi transportowe, wykorzystując wydzierżawiony od Spółki pchacz. Usługi świadczone są na terytorium Niemiec i tam tankowane jest paliwo. Spółka umożliwia dzierżawcy barki zaopatrywanie się w paliwo bez pobrania należności w chwili tankowania. Zgodnie z wyjaśnieniami podatnika, dzierżawca barki tankuje paliwo w bazie paliwowej należącej do niemieckiej firmy. Dzierżawca barki podpisuje dokumenty potwierdzające tankowanie, lecz nie otrzymuje rachunku. Rachunek, wraz z podatkiem, otrzymuje niemiecki kontrahent, który następnie wystawia fakturę zbiorczą (raz w miesiącu) na rzecz Spółki. Kwota na fakturze jest kwotą brutto, tj. zawiera już niemiecki podatek. Spółka następnie obciąża faktycznego nabywcę paliwa (dzierżawcę barki) kwotą wynikającą z faktury, powiększając ją o podatek od towarów i usług.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że nie powinien naliczać na terytorium Polski podatku od towarów i usług od usług i dostaw realizowanych na terytorium Niemiec przez jej kontrahentów na rzecz dzierżawców pchaczy. Nabywcą paliwa byłby w tej sytuacji, zdaniem podatnika, dzierżawca barki. Firma paliwowa obciążałaby go za dostarczone paliwo fakturą zawierającą niemiecki podatek, a polski nabywca mógłby odzyskać zapłacony w Niemczech podatek w szczególnym trybie zwrotu dla zagranicznych przedsiębiorców.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych i nietransportowanych- miejsce w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawiera umowy na dzierżawę pchaczy, których jest właścicielem. Z załączonej do wniosku umowy wynika, że z chwilą przekazania pchacza dzierżawcy ponosi on wszelkie koszty i opłaty związane z jego eksploatacją, konserwacją, naprawami oraz technicznym dopuszczeniem do ruchu, natomiast Spółka jako właściciel, zobowiązuje się do ubezpieczenia pchacza. Jednocześnie, na mocy zawieranej równocześnie umowy o korzystanie usług, dzierżawca świadczy na rzecz Spółki usługi transportowe, wykorzystując wydzierżawiony od Spółki pchacz. Usługi świadczone są na terytorium Niemiec i tam tankowane jest paliwo. Dzierżawca barki tankuje paliwo w bazie paliwowej należącej do niemieckiej firmy.

Niemiecki kontrahent wystawia raz w miesiącu fakturę zbiorczą na rzecz Spółki. Spółka następnie obciąża faktycznego nabywcę paliwa (dzierżawcę barki) kwotą wynikającą z faktury, powiększając ją o podatek od towarów i usług.

Z przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż miejscem dostawy paliwa na barki i jednocześnie miejscem jego opodatkowania jest terytorium Niemiec.

Nabycie paliwa, w przedmiotowej sprawie, nie wiąże się zatem dla podatnika z zaistnieniem jakiejkolwiek czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Podatnik nie nalicza podatku VAT do wartości faktury otrzymanej od kontrahenta z Niemiec za nabyte tam paliwo do pchacza użytkowanego przez dzierżawcę.

Reasumując, nabycie przez Spółkę paliwa na terenie Niemiec jako towaru niewysyłanego i nietransportowanego, wykorzystywanego tam do eksploatacji pchacza podlega opodatkowaniu w kraju jego dostawy. Rozliczenie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej kosztów zakupionego na terenie Niemiec paliwa dokonywane między podatnikiem a dzierżawcą barki nie stanowi transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj