Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/389/Z/K/05
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/389/Z/K/05
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych, którą prowadzę nie wymaga aktywności przez cały miesiąc, dlatego w okresie kiedy działalność nie jest prowadzona wyrejestrowuję ją w ZUS-ie. Chciałabym wiedzieć, czy istnieje obowiązek zawieszenia działalności w Urzędzie Skarbowym?


Jak wynika ze złożonego wniosku działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych, którą Pani prowadzi nie wymaga aktywności przez cały miesiąc, dlatego w okresie kiedy działalność nie jest prowadzona dokonuje Pani wyrejestrowania jej w ZUS-ie. Chciałaby Pani wiedzieć, czy istnieje obowiązek zawieszenia działalności w Urzędzie Skarbowym?

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jak również ustawy z dnia 02.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) oraz ustawy z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) nie definiują pojęcia zawieszenia działalności gospodarczej. Podatnik, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej prowadzi tą działalność do chwili jej likwidacji. Możliwość zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej dopuszczają jedynie przepisy ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w myśl których podatnik opodatkowany w formie karty podatkowej ma możliwość skorzystania z uprawnienia (a więc nie jest to obowiązek) w postaci zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej (art. 34 ust. 1 i 2 cyt. ustawy)

Zatem przepisy podatkowe poza opodatkowaniem w formie karty podatkowej nie przewidują przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej i nie nakładają obowiązku informacyjnego na podatnika w tym zakresie. Na gruncie ustaw podatkowych osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą traktowana jest nadal, jako osoba fizyczna prowadząca tę działalność, do chwili jej likwidacji.

Mając na uwadze powyższe uregulowania oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie, niezależnie od tego, że działalność gospodarcza nie była prowadzona przez pewien okres czasu, tut. organ stwierdza, że na gruncie ustaw podatkowych nie ciążył na Pani obowiązek zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej.

W oparciu o powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela Pani stanowisko przedstawione we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj