Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-3/423-3/46/05/JW
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-3/423-3/46/05/JW
Data
2005.08.16



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
pożyczka
pożyczka od wspólnika
udziałowiec
wartość zadłużenia


Pytanie podatnika
Czy do wyliczenia wielkości zadłużenia z tytułu udzielonej pożyczki przez udziałowca zagranicznego, Spółka powinna brać pod uwagę inne kwoty zobowiązań wobec udziałowca? np. zysk za rok ubiegły, ewentualnie wynagrodzenia lub zwrot kosztów z tytułu pełnionych funkcji, np. w zarządzie?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Podatnika nr 83/2005 z dnia 20 maja 2005 r. (sporządzonym w dniu 18 maja 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w przedmiocie rozumienia wartości zadłużenia Spółki wobec udziałowca użytego przez ustawodawcę w treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym


U Z A S A D N I E N I E


I. Stan faktyczny:


Polska Spółka z o.o. ma jednego udziałowca, który jest nierezydentem. Polska Spółka otrzymała dwie pożyczki na działalność gospodarczą. Pierwszą pożyczkę udzielił udziałowiec w polskich złotych, drugą Firma udziałowca z Niemiec w EUR. Spółka zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych miesięcznie ustala kwotę odsetek nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Spółka wskazuje, że ustalenie sumy obu pożyczek równej wartości zadłużenia odbywa się w oparciu o:


  • pozostałą do spłaty pożyczkę w PLN,
  • pozostałą do spłaty pożyczkę w EUR przemnożoną przez kurs EURO zastosowany w akcie notarialnym z dnia podpisania umowy pożyczki.


II. Pytanie Podatnika


Czy do wyliczenia wielkości zadłużenia z tytułu udzielonej pożyczki przez udziałowca zagranicznego, Spółka powinna brać pod uwagę inne kwoty zobowiązań wobec udziałowca... np. zysk za rok ubiegły, ewentualnie wynagrodzenia lub zwrot kosztów z tytułu pełnionych funkcji, np. w zarządzie...


III. Stanowisko Podatnika


Zdaniem Spółki redakcja pkt 60 wskazuje, że do wyliczenia kwoty odsetek nie zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów bierze się pod uwagę wymienione w nim 3 wielkości: odsetki, wartość zadłużenia - niespłacona pożyczka (kredyt) oraz kapitał zakładowy.


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ... do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej udziałowców (...), jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (...) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego (akcyjnego) spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia określoną na dzień spłaty odsetek (...).


Zdaniem spółki pkt 60 nie wymienia innych zobowiązań jakie mogłyby wystąpić, a które należałoby uwzględnić przy wyliczaniu wartości zadłużenia. Udziałowcy mogą pełnić dodatkowo czynności, np. w zarządzie spółki. Wynagrodzenia z tego tytułu lub zwrot kosztów wynikają z pełnionych funkcji i powierzonych zadań i nie mają związku z udzielonymi pożyczkami (kredytami), które z reguły udzielane są na rozwój lub dla ratowania płynności finansowej spółki. Bardzo dobrze prosperująca spółka nie potrzebuje kredytu ani z banku ani od swojego udziałowca.


IV. W odpowiedzi na powyższe Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia, że w powyższej sprawie zastosowanie mają w szczególności następujące przepisy: art. 16 ust. 1 pkt 60, art. 16 ust. 7b ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Art. 16 ust. 1 pkt. 60 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadającej co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tą wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (...).


Zgodnie z art. 16 ust. 7b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz w ust. 7, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy i lokatę.


Pojęcie „zadłużenia” nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Posługując się zaś znaczeniem tego słowa przyjętym w języku potocznym, zadłużenie jest rozumiane jako ogólna suma długów danej osoby lub przedsiębiorstwa. Dług z kolei oznacza zaciągniętą pożyczkę zwykle pieniężną, obowiązek dłużnika do spełnienia oznaczonego świadczenia, zobowiązanie do określonych świadczeń pieniężnych lub w naturze. O długu można mówić wtedy, kiedy po stronie dłużnika istnieje już zobowiązanie.


Norma prawna wyrażona w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma na celu ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielanych Spółce przez podmioty bezpośrednio lub pośrednio powiązane ze Spółką w sposób, o którym mowa w tym przepisie. Przepis ten ma zastosowanie w przypadkach, kiedy zadłużenie Spółki (pożyczkobiorcy) wobec udziałowców przekroczy określony pułap liczony w stosunku do wielkości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy. W przepisie art. 16 ust. 1 pkt. 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest mowa o „zadłużeniu”, a nie o zadłużeniu z jednego ściśle określonego tytułu. Z tego względu przepis ten znajdzie zastosowanie w przypadkach wypłaty odsetek od pożyczek (kredytów), kiedy zadłużenie Spółki z jakiegokolwiek tytułu wobec udziałowców przekroczy wskazany w przepisie poziom, określony na dzień zapłaty odsetek od pożyczki.


Wobec powyższego nie jest słuszne stanowisko Spółki, iż do wyliczenia wartości zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wlicza się zadłużenia Spółki wobec udziałowca tej Spółki z tytułu zysku za rok ubiegły, ani wynagrodzenia lub zwrotu kosztów z tytułu pełnionych funkcji, np. w zarządzie.




doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj