Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3-88/05/DP
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3-88/05/DP
Data
2005.09.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
koszty uzyskania przychodów
przychód z działalności wykonywanej osobiście


Pytanie podatnika
Na podstawie umowy z firmą mającą siedzibę we Francji strona wykonuje zadania konsultanta prawnego. Praca ta stanowi pośrednie wykonanie zadania zgodnego z realizacją celu projektu finansowanego z bezzwrotnych środków pomocowych Unii Europejskiej. Projekt podzielony jest na kilka modułów, a wypłata wynagrodzenia następuje partiami: częściowo przed rozpoczęciem modułu, a częściowo po jego zakończeniu. Realizacja projektu odbywa się w Macedonii – 90% oraz w Polsce – 10%. Wynagrodzenie nie jest pomniejszane o koszty uzyskania przychodu (koszty przelotów, hoteli, utrzymanie). Czy uzyskany z tego tytułu dochód zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 – 5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 24.06.2005 roku (wpływ w dniu 01.07.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w indywidualnej sprawie, w której – według oświadczenia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym, w części dotyczącej opodatkowania dochodów uzyskiwanych we Francji, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie

postanawia

- nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie z dnia ( wpływ w dniu ), w sprawie opodatkowania dochodów uzyskanych we Francji z tytułu umowy-zlecenia, na podstawie której pośrednio wykonywane są zadania zgodne z realizacją celu finansowanego ze środków pomocowych Unii Europejskiej.

uzasadnienie

We wniosku, który wpłynął do organu podatkowego w dniu strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Na podstawie umowy z firmą mającą siedzibę we Francji wykonuje Pani zadania konsultanta prawnego. Praca ta stanowi pośrednie wykonanie zadania zgodnego z realizacją celu projektu finansowanego z bezzwrotnych środków pomocowych Unii Europejskiej. Projekt podzielony jest na kilka modułów, a wypłata wynagrodzenia następuje partiami: częściowo przed rozpoczęciem modułu, a częściowo po jego zakończeniu. Realizacja projektu odbywa się w Macedonii – 90% oraz w Polsce – 10%. Wynagrodzenie nie jest pomniejszane o koszty uzyskania przychodu (koszty przelotów, hoteli, utrzymanie).

Zdaniem podatnika w świetle istnienia umowy pomiędzy Polską, a Francją o unikaniu podwójnego opodatkowania, otrzymywana w ramach zawartej z tytułu umowy-zlecenia należność wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych. We Francji należność ta jest zwolniona od podatku dochodowego, w polskim prawie istnieje podobne zwolnienie.

Organ podatkowy nie podziela stanowiska.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. W myśl art. 14 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5) dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności podobnego rodzaju, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że dla wykonywania swojej działalności w drugim Umawiającym się Państwie dysponuje ona zwykle stałą placówką. Jeżeli rozporządza ona taką stałą placówką, wówczas dochody podlegają opodatkowaniu w tym drugim Państwie, jednak tylko o tyle, o ile mogą być przypisane tej stałej placówce.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy stanowi, że źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. W myśl art. 13 pkt 8 lit. a za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody z wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Na podstawie przedstawionych okoliczności faktycznych oraz w oparciu o powołane wyżej regulacje prawne należy stwierdzić, że osiągane przez Panią dochody z tytułu umowy zlecenia zawartej z podmiotem mającym siedzibę we Francji podlegają opodatkowaniu w Polsce.Biorąc pod uwagę fakt, że dochody te nie zostały wymienione w katalogu zwolnień podatkowych zawartych w art. 21, 52 i 52a w/w ustawy, należy je opodatkować, w myśl art. 44 ust. 1a pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym, który stanowi, że podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatnika z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1 – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3a. Zatem zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% dochodu za miesiąc, w którym uzyskała Pani dochód należy wpłacać do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego oraz w tym samym terminie złożyć w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu właściwy dla Pani miejsca zamieszkania deklarację PIT-53. Za dochód, o którym mowa wyżej uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 (20%) oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 opłaconych w danym miesiącu. Koszty uzyskania przychodu oblicza się od przychodu pomniejszonego o zapłaconą w danym miesiącu składkę na ubezpieczenie społeczne. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19% odpowiednio stawkę 30% lub 40% . Zaliczkę obliczoną według powyższych zasad zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w części nie przekraczającej 7,75% jej wymiaru).

Po zakończeniu roku podatkowego uzyskany dochód oraz wpłacone na podstawie PIT-53 zaliczki należy wykazać do opodatkowania w zeznaniu przeznaczonym dla podatników, którzy uzyskali przychody ze źródeł, od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek dochodowy (deklaracja PIT-36).

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj