Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II-443-57-I-2004-KD
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-443-57-I-2004-KD
Data
2004.12.30



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dokumenty celne
faktura zbiorcza
procedura
procedura uproszczona
sprzedaż
wywóz


Pytanie podatnika
Jaki dokument celny potwierdza procedurę uproszczoną w wywozie towarów?
Co należy rozumieć pod postacią sprzedaży ciągłej? Czy sprzedaż ciągła występuje wówczas jeżeli podatnik wydaje firmie X. towary kilka razy w ciągu miesiąca? Czy prawidłowe będzie wystawienie jednej faktury zbiorczej na koniec miesiąca, gdzie datą sprzedaży będzie podany ostatni dzień miesiąca? Czy data sprzedaży winna być określona jako: miesiąc – rok?


W odpowiedzi na pismo - zapytanie Znak: NF/GP/873-000-68-29/100/2004 z dnia 23.11.2004 r., (data wpływu do tut. Urzędu 25.11.2004 r.) z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Wnioskodawca ponowił zapytanie w sprawie będącej uprzednio przedmiotem udzielonej odpowiedzi, uznając iż sprawa nie była w sposób wystarczający wyjaśniona.Chodzi o udzielenie odpowiedzi w sprawie dokumentów, które winny stanowić potwierdzenie procedury wywozu towarów poza obszar Wspólnoty.Tut. Urząd, opierając się na przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54 poz. 535) zwanej dalej ustawą o PTU stwierdza, cytując za przepisem art. 41, ust. 6 tej ustawy iż warunkiem zastosowania obniżonej do 0% stawki VAT z tytułu eksportu (dotyczy sytuacji, gdy eksporter dokonuje wywozu towaru poza obszar Wspólnoty) jest posiadanie przed złóżeniem deklaracji podatkowej dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Szczegółowe regulacje z tego zakresu zawierają przepisy celne, które nie są przedmiotem analizy w omawianym przypadku. Zasadą jest, że potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty dokonywane jest na dokumencie 3 SAD w formie pieczęci organu celnego wyjścia. Ponieważ przepisy ustawy o PTU nie precyzują wprost jakie dokumenty winny stanowić potwierdzenie eksportu w przypadku gdy eksporter nie dysponuje w/w dokumentem, może na potwierdzenie tej czynności przedłożyć inne, sporządzone przez urząd celny wyjścia (np. zaświadczenie o dokonaniu wywozu towarów).

Z treści pisma wynika, że Wnioskodawca uzyskał w drodze decyzji pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej przy wywozie. Procedura ta odnosi się do wskazanych towarów, przewiduje, że wytypowane osoby (reprezentujące Wnioskodawcę) stają się upoważnionymi eksporterami: w odniesieniu do towarów objętych tą procedurą upoważniony eksporter zwolniony jest z obowiązku przedstawienia ich w urzędzie celnym. Towary objęte są „wpisem do rejestru". Upoważniony eksporter dokonuje załadunku na środek przewozowy, wystawia dokument SAD oparzony pieczęcią przewidzianą dla tej procedury i powiadamia właściwy urząd celny.Procedura i dokumenty z nią związane spełniają w ocenie Urzędu podstawę do nieopodatkowania dostawy eksportowej wg stawki krajowej w sytuacji, gdy przed złożeniem deklaracji za dany okres Wnioskodawca nie dysponowałby dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza obszar Wspólnoty. Wprawdzie w art. 41, ust. 8 ustawy o PTU (przewidującym powyższe zasady rozliczenia) nie wskazano na konkretne dokumenty które winny potwierdzać procedurę wywozu, jednakże te które Wnioskodawca posiada z tyt. stosowanej procedury uproszczonej są w naszej ocenie wystarczające do potwierdzenia, iż nastąpiła procedura wywozu.W przypadku, gdy wywóz nie jest objęty tzw. procedurą uproszczoną a podatnik przed złożeniem deklaracji za dany okres nie dysponuje dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza obszar Wspólnoty należałoby - dla celów spełnienia warunku wymienionego w art. 41, ust. 8 ustawy dysponować dokumentami świadczącymi o rozpoczęciu procedury wywozu, potwierdzonymi przez dany organ celny. Może to być kserokopia dokumentu SAD, potwierdzona „za zgodność" przez dany organ celny.

W piśmie Wnioskodawca sformułował też drugie zapytanie, nie będące uprzednio przedmiotem wniosku. Chodzi o możliwość potraktowania kilku dostaw towarów w ciągu miesiąca - jako dostawy ciągłej, co wiąże się z możliwością udokumentowania tej czynności jednorazowo nakoniec miesiąca. Przy czym na fakturze podaje się za datę sprzedaży jedynie miesiąc i rok. Wnioskodawca uważa, że jest uprawniony do tej formy ewidencji dostaw dokonywanych kilka razy w miesiącu do danego kontrahenta.
Przepisy ustawy o PTU oraz przepisy wykonawcze nie definiują tzw. sprzedaży ciągłej. Nie występuje w ocenie Urzędu przeszkoda do uznania za nią dostawy towarów (świadczenia usług) które odbywają się w sposób stały, cykliczny, w oparciu o zawartą umowę. Jeżeli jednak zawarta umowa przewiduje jedynie kilkakrotną dostawę w ciągu miesiąca, nie występującą w następnych okresach to takie dostawy nie spełniają w naszej ocenie charakteru ciągłego. Z treści pisma nie wynika czy dostawy mają charakter powtarzający czy wystąpiły jednorazowo w formie kilku dostaw (w obrębie danego miesiąca) stąd Urząd nie dokonuje w sposób jednoznaczny potwierdzenia stanowiska Strony.
Do dostaw realizowanych w sposób ciągły mają zastosowanie regulacje § 12, ust. 1, pkt 3 oraz § 16, ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj