Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-156/IV/2005/JW
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-156/IV/2005/JW
Data
2005.06.28



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
części
statek morski
stawka preferencyjna podatku
wyposażenie


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w stosunku do sprzedaży oferowanych przez niego produktów tj. farb i innych powłok malarskich, istnieje możliwość zastosowania stawki podatkowej 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 04.04.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu06.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, do dostawy farb i innych powłok malarskich do konserwacji konstrukcji środków transportu morskiego

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik sprzedaje klientom, budującym nowe statki morskie, farby przeznaczone do konserwacji konstrukcji środków transportu morskiego, które zapobiegać mają szkodliwemu działaniu czynników przyrodniczych na elementy wykonane z metali (zabezpieczenia antykorozyjne).

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w stosunku do sprzedaży oferowanych przez niego produktów tj. farb i innych powłok malarskich, istnieje możliwość zastosowania stawki podatkowej 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajduje stawka podstawowa w wysokości 22%.

Swoje stanowisko Podatnik uzasadnia faktem, iż farby oraz inne powłoki malarskie, nie stanowią części ani wyposażenia środków transportu morskiego.

Ponadto, w opinii Podatnika, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stawka 0% ma zastosowanie do statków morskich, a nie do statków morskich w budowie. Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym farby przeznaczone są do konserwacji konstrukcji środków transportu morskiego tj. przy budowie nowych statków.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

W związku z powyższym, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części i wyposażenia do:

  1. statków wycieczkowych i tym podobnych, przeznaczonych głównie do przewozu osób; promów wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  2. tankowców (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  3. statków chłodniczych (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),
  4. statków przeznaczonych do przewozu towarów oraz statków przeznaczonych do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  5. statków rybackich itp. pełnomorskich (PKWiU 35.11.31-30),
  6. pchaczy pełnomorskich (PKWiU 35.11.32-50.00), statków szkolnych rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statków badawczych rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

W tym przypadku stawka 0% ma zastosowanie do wszelkich części do środków transportu morskiego (oraz wyposażenia tych środków) bez względu na to, kto jest dostawcą, nabywcą lub importerem.

Jest to bowiem odesłanie w zakresie wskazanych środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego (odesłanie przedmiotowe), a nie odesłanie w zakresie sprzedaży na rzecz konkretnego podmiotu (odesłanie podmiotowe).

A zatem dla możliwości zastosowania stawki VAT 0% na podstawie ww. przepisów decydujące znaczenie ma rodzaj środka transportu morskiego lub rybołówstwa morskiego, dla którego to następuje dostawa części i wyposażenia. Natomiast bez znaczenia pozostaje fakt, na rzecz jakiego podmiotu będzie dokonywana przedmiotowa dostawa.

Ponadto tut. Organ zauważa, iż zgodnie z przywołanym przepisem ustawy o VAT z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług korzysta dostawa części i wyposażenia statków. W związku z brakiem definicji ustawowej „części” i „wyposażenia” w przepisach cyt. ustawy należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tych pojęć. Według Słownika języka polskiego PWN częścią jest przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości, a wyposażeniem urządzenie dodatkowe do danej maszyny lub do urządzenia uważanego za główne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem dostawy są farby i inne powłoki malarskie, które są przeznaczone do konserwacji konstrukcji środków transportu morskiego, które mają zapobiegać szkodliwemu działaniu czynników przyrodniczych na elementy wykonane z metali (zabezpieczenia antykorozyjne).

Zatem, jeśli dostarczany przez Podatnika na rzecz kontrahenta towar odpowiada pojęciom „części” lub „wyposażenia” w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy, dostawa podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy dostawa następuje na rzecz armatora morskiego czy też na rzecz podmiotu nie będącego armatorem morskim.

Jednakże mając na uwadze powyższe definicje – zdaniem Podatnika – nie sposób wyciągnąć wniosku, że sprzedawane przez Spółkę i zużywane przy budowie statków farby (nawet pomimo ich specjalistycznego przeznaczenia) stanowią część statku albo jego wyposażenie.

Preferencyjna forma opodatkowania w oparciu o art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT nie dotyczy bowiem surowców i materiałów, lecz wyrobów finalnych i ich zespołów posiadających ścisłe przeznaczenie eksploatacyjne.

Ponadto tut. Organ podatkowy zauważa, iż na podstawie przepisu art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżoną stawkę podatku VAT stosuje się do dostaw części i wyposażenia do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, rozumianych jako statki gotowe do eksploatacji zgodnie z przeznaczonym celem.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 § 1 ustawy z dnia 18 września 2001r. Kodeks morski (Dz. U. Nr 138, poz. 1545 z późn. zm.) statkiem morskim jest każde urządzenie pływające przeznaczone lub używane do żeglugi morskiej.

Natomiast statkiem morskim w budowie jest statek, którego stępkę położono lub wykonano równorzędną pracę konstrukcyjną w miejscu wodowania, aż do zakończenia budowy (art. 2 § 2 Kodeksu morskiego).

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wyroby niekompletne i niegotowe zalicza się do grupowań obejmujących wyroby gotowe pod warunkiem, że posiadają zasadnicze cechy wyrobu kompletnego i gotowego.

Jednocześnie, na podstawie uwag dodatkowych zawartych w dziale 35 PKWiU stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) kadłuby statków, statki nie wykończone lub niekompletne, zmontowane, nie zmontowane lub rozmontowane oraz kompletne statki nie zmontowane, rozmontowane należy klasyfikować do podkategorii 35.11.33, jeżeli nie mają one zasadniczego charakteru statków specjalnego przeznaczenia.

Mając na uwadze powyższe przepisy, zdaniem tut. Organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym w odniesieniu do dostawy farby i innych powłok malarskich do statku morskiego w budowie, nie będzie miała zastosowania preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj