Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/DF1/415-110/242/05/AS
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US38/DF1/415-110/242/05/AS
Data
2005.09.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki na kupno i wykonanie trwałego wyposażenia do nowo wybudowanego domu mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.06.2005r. (data wpływu do organu podatkowego 14.06.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.06.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2005r. rozpoczęła Pani budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego, stanowiącego współwłasność.Wątpliwości Pani budzi, czy wydatki na kupno i wykonanie trwałego wyposażenia do nowo wybudowanego domu mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, oraz czy faktury za zakupione materiały i usługi winny zawierać obecny adres zamieszkania, czy też adres wznoszonego domu.

Zdaniem Pani, ulgę remontową można również wykorzystać na wykończenie nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, a poniesione w związku z tym wydatki należy udokumentować fakturami wystawionymi na adres obecnego adresu zamieszkania.

Po dokonaniu oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Należy jednakże podkreślić, iż dopiero od chwili zakończenia budowy i zgłoszenia do użytkowania budynku mieszkalnego, posiadać będzie Pani tytuł prawny do budynku stanowiący jeden z warunków koniecznych, uprawniających do odliczenia od podatku wydatków na cele mieszkaniowe w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, o którym mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r. Nie podlegają bowiem odliczeniu wydatki na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, których budowa nie została jeszcze zakończona.

Tak więc, w przypadku spełnienia powyższych warunków tj. poniesienia w roku podatkowym wydatku uznawanego za remontowy oraz posiadania tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego budynku (lokalu) mieszkalnego, będzie Pani mogła skorzystać z odliczenia od podatku poniesionych wydatków w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, do wysokości obowiązującego limitu.

Wysokość wydatków na wyżej określone cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, tj. faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.

W świetle powyższego tut. organ podatkowy uznaje stanowisko Pani przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa - interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj