Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P III/1/443-74/05
z 25 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P III/1/443-74/05
Data
2005.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
działalność
działalność sezonowa
limit obrotu
obrót
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy w przestawionym stanie faktycznym czasowe zaprzestanie wykonywania czynności przed końcem roku podatkowego /działalność sezonowa/ spowoduje zmniejszenie kwoty obrotu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT ?
Zdaniem podatnika "zawieszenie" wykonywania czynności opodatkowanych przed końcem roku podatkowego nie powoduje zmiany progu obrotu liczonego proporcjonalnie, który uprawnia do korzystania ze zwolnienia od podatku.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, zgodnie z którym limit obrotu uprawniający do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego liczony jest w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 04.07.2005r. podatniczka zwróciła się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatniczka z dniem 01.07.2005r. rozpoczęła wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT korzystając ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym wartość sprzedaży, która uprawnia podatniczkę do korzystania ze zwolnienia od podatku, liczona proporcjonalnie do okresu prowadzonej sprzedaży - to kwota 21.900,-zł. Strona zamierza czasowo zaprzestać wykonywania czynności przed końcem bieżącego roku.

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym czasowe zaprzestanie wykonywania czynności przed końcem roku podatkowego (działalność sezonowa) spowoduje zmniejszenie kwoty obrotu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy "zawieszenie" wykonywania czynności opodatkowanych przed końcem roku podatkowego nie spowoduje zmiany progu obrotu liczonego proporcjonalnie, który uprawnia do korzystania ze zwolnienia od podatku.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu.

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Zgodnie z art. 113 ust. 10 cyt. ustawy, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.(...).

Z powyższego przepisu wynika, że przy obliczaniu progu sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego należy uwzględnić sprzedaż w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. W przedmiotowej sprawie podatniczka rozpoczęła wykonywanie czynności z dniem 01.07.2005r. zatem za okres prowadzonej sprzedaży winna przyjąć okres od 01.07.2005r. do 31.12.2005r., czyli 184 dni.

Zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości sprzedaży (...) nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.11.2004r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 253, poz. 2528) wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, odpowiadającej równowartości 10.000 euro, określa się w kwocie 43.800 zł.

Ustalając w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwotę obrotu, po przekroczeniu której nastąpi utrata prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku, należy wziąć pod uwagę następujące dane:

liczba dni pozostających od 01.07.2005r. do końca roku 2005: 184
liczba dni w roku 2005 ogółem: 365
roczny limit obrotu na rok 2005: 43.800,-zł
kwota obrotu wyliczona w proporcji
w przypadku rozpoczęcia działalności
z dniem 01.07.2005r.: (43.800 zł : 365) x 184 = 22.080,-zł

Zatem z dniem przekroczenia w 2005r. kwoty obrotu w wysokości 22.080,-zł nastąpi w Pani przypadku utrata prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i zaprzestanie wykonywania czynności przed końcem roku nie spowoduje zmiany jej wysokości.

Zauważyć jednak należy, że wyliczona przez Panią proporcjonalna wartość sprzedaży powodująca utratę prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku jest nieprawidłowa. Kwotę tę należy wyliczać w sposób przedstawiony powyżej, biorąc pod uwagę ilość dni pozostającą do końca roku podatkowego od dnia rozpoczęcia wykonywania czynności a nie ilość miesięcy.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj