Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP1-415-14/2005
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1-415-14/2005
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
kasa mieszkaniowa
lokal mieszkalny
utrata prawa do ulgi
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
- czy z przepisów prawa podatkowego dotyczącego odliczeń od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej wynika jakiekolwiek ograniczenie co do zakupu więcej niż jednego mieszkania? - czy ewentualna darowizna mieszkania nie spowoduje utraty wykorzystanej ulgi mieszkaniowej?


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie informuje, że stanowisko zawarte we wniosku złożonym dnia 25 sierpnia 2005r. i uzupełnionym dnia 31 października br. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

W dniu 25 sierpnia 2005 roku wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa przepisów podatkowego, w którym przedstawiono następujące zagadnienie: W latach 1999 - 2004 gromadził Pan oszczędności w kasie mieszkaniowej i korzystał z odliczeń podatkowych z tego tytułu. W roku 2004, po zakończeniu okresu oszczędzania wycofane z kasy środki, wraz ze środkami własnymi i zaciągniętym kredytem przeznaczył Pan na zakup własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. Zakupu dokonał Pan na rynku wtórnym, kupując dwa mieszkania. W dniu 31 października br. uzupełnił Pan swój wniosek składając oświadczenie, że zakupienie obydwu mieszkań miało na celu zaspokojenie Pana własnych potrzeb mieszkaniowych i że nosi się Pan z zamiarem darowania w przyszłości jednego z zakupionych mieszkań dorosłemu synowi.

Wątpliwości Pana budzą pytania:

  • czy z przepisów prawa podatkowego dotyczącego odliczeń od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej wynika jakiekolwiek ograniczenie co do zakupu więcej niż jednego mieszkania?
  • czy darowizna mieszkania nie spowoduje utraty przez Pana wykorzystanej ulgi mieszkaniowej?

Według Pana:

  • nigdzie w przepisach podatkowych nie ma zastrzeżenia, że można kupić tylko jedno mieszkanie, a na zakupione dwa mieszkania wykorzystał Pan całą kwotę. Cele mieszkaniowe, na które mają być wydatkowane środki z kasy określone są w art. 8 ustawy z 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070) i zakupując własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej spełnił Pan cel określony w ustawie,
  • darowizna mieszkania synowi nie powoduje u Pana utraty ulgi, ponieważ nie wyczerpuje zapisów art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r., który to przepis ma zastosowanie także do zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r. i określa przypadki utraty ulgi.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pierwszą kwestią wymagająca wyjaśnienia jest zachowanie prawa do ulgi, w przypadku zakupu więcej niż jednego mieszkania.

Dla zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej wycofane środki po okresie oszczędzania muszą być przeznaczone na cele określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Z powołanego przepisu wynika, że celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do budowy domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny.

Wymieniając cele mieszkaniowe na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej ustawodawca nie ograniczył ich liczby, zastrzegł jedynie aby środki zgromadzone na rachunku zostały przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy.

W sytuacji, jeżeli zakup obydwu mieszkań miał na celu zaspokojenie Pana własnych potrzeb mieszkaniowych i wydatkowanie oszczędności zgromadzonych w kasie nastąpiło do końca roku podatkowego, w którym zostały wycofane, nie traci Pan prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania.

Kolejną Pana wątpliwość budzi ewentualna utrata prawa do ulgi w sytuacji darowania mieszkania sfinansowanego oszczędnościami wycofanymi z kasy.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), jeżeli podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach i w związku z tym korzystał z ulgi, a następnie:

  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresu systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę.
  • przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

dolicza do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Cytowany wyżej art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog zdarzeń powodujących obowiązek doliczania do dochodu lub podatku uprzednio odliczonych kwot, wśród tych zdarzeń nie wymieniono darowizny mieszkania sfinansowanego oszczędnościami z kasy mieszkaniowej.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Pana w tej sprawie jest prawidłowe, o ile zakup obydwu mieszkań miał na celu zaspokojenie Pana własnych potrzeb mieszkaniowych.Interpretacja niniejsza dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Panu zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj