Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/2/443-73/05
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/2/443-73/05
Data
2005.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport towarów
korekta podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który opodatkował eksport towarów wg stawki krajowej w okresie do 31.05.2005r., ze względu na brak potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, może dokonać korekty podatku należnego w przypadku otrzymania potwierdzenia po dniu 01.06.2005r. w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał ten dokument?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie terminu dokonania korekty podatku należnego w przypadku, gdy eksport towarów nastąpił przed dniem 31.05.2005r., a podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty po dniu 01.06.2005r.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny w sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka z o.o. prowadząca działalność w zakresie produkcji stolarki budowlanej dokonała w kwietniu 2005r. eksportu towarów do USA. Ponieważ firma nie otrzymała przed złożeniem deklaracji VAT-7 za kwiecień 2005r. dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, a posiadała dokument celny potwierdzający procedurę wywozu - wykazała eksport w ewidencji za maj 2005r. Jednakże do czasu złożenia deklaracji za maj 2005r. Spółka nie otrzymała dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, dokonała opodatkowania sprzedaży eksportowej w maju 2005r. wg stawki krajowej. Dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty firma otrzymała w czerwcu 2005r.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Czy podatnik, który opodatkował eksport towarów wg stawki krajowej w okresie do 31.05.2005r., ze względu na brak potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, może dokonać korekty podatku należnego w przypadku otrzymania potwierdzenia po dniu 01.06.2005r. w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał ten dokument...

Zdaniem podatnika, otrzymanie po dniu 01.06.2005r. dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w sytuacji, gdy sprzedaż eksportowa opodatkowana została stawką krajową przed dniem 01.06.2005r., upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Stawkę podatku 0% stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art.41 ust. 6). Natomiast w myśl art. 41 ust. 7 cytowanej ustawy, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 9 - cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005r. otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważniało podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.

W świetle przywołanych powyżej przepisów, do dnia 31.05.2005r. podatnik, który w związku z nieotrzymaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, dokonał opodatkowania eksportu wg stawki krajowej, po jego otrzymaniu, uprawniony był do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wykazał eksport towarów jako opodatkowaną dostawę towarów na terytorium kraju.

Od dnia 01.06.2005r. obowiązuje treść art. 41 ust. 9 zmieniona przez art.1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.05.90.756), zgodnie z którą otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

W związku z powyższym otrzymanie po dniu 01.06.2005r. dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w sytuacji, gdy sprzedaż eksportowa opodatkowana została stawką krajową, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Brak w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przepisów przejściowych dowodzi, iż w stosunku do zdarzeń, które zaistniały przed dniem 01.06.2005r., ale trwały także po zmianie ustawy, zasadne jest stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy. Stanowisko takie zajął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 10 maja 2004r. (syg. SK 39/03) wskazując, iż zakres obowiązywania przepisu należy analizować funkcjonalnie, tj. w ścisłym związku z kwestią jego stosowania w czasie. Fakt, że w jakimś zakresie ustawodawca nie wypowiada się wyraźnie co do kwestii intertemporalnej (stosowania ustawy do sytuacji zapoczątkowanych przed wejściem w życie ustawy) - bynajmniej nie oznacza istnienia luki w prawie. Ustawodawca, nieregulując wyraźnie kwestii intertemporalnej, otwiera drogę do tego, aby w danej sytuacji stosować zasadę tempus regit actum. Tak więc i wobec braku wyraźnej regulacji intertemporalnej kwestia międzyczasowa i tak będzie rozstrzygnięta, tyle że na korzyść zasady bezpośredniego stosowania ustawy nowej, od momentu wejścia jej w życie do stosunków nowo powstających i tych, które trwając w momencie wejścia w życie ustawy - nawiązały się wcześniej.

W tej sytuacji, tut. organ podatkowy w pełni podziela stanowisko podatnika zawarte w wystąpieniu z dnia 14.06.2005r., iż otrzymanie po dniu 01.06.2005r. dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w sytuacji, gdy sprzedaż eksportowa opodatkowana została stawką krajową przed dniem 01.06.2005r., upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał ten dokument.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj