Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-108/05/RO
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-108/05/RO
Data
2005.02.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
zaliczka


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania zaliczki otrzymanej w kwietniu 2004r. na poczet usługi reklamowej na rzecz kontrahenta indonezyjskiego wykonanej w czerwcu 2004.


P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na Państwa zapytanie, sformułowane we wniosku z dn. 17 stycznia 2005 r. (data wpływu 31 stycznia 2005 r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, działając na podstawie art. 14a §4 w zw. z art. 14a §1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./,

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy na terytorium Polski usługi reklamowe na rzecz kontrahenta z Indonezji. Do dn. 30 kwietnia 2004 r. powyższe usługi podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, według stawki 22%, natomiast w myśl ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. W kwietniu 2004 r. Spółka otrzymała od kontrahenta indonezyjskiego zaliczkę na poczet usługi reklamowej. W związku z tym, że jej wysokość przekroczyła 50% ceny, wystawiono fakturę VAT i odprowadzono podatek od towarów i usług w wysokości 22%. Usługa została wykonana w czerwcu 2004 r. Podatnik stoi na stanowisku, że w opisanej powyżej sytuacji powinien wystawić fakturę korygującą "na minus" i ująć ją w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie jej odbioru.

Dla określenia skutków prawno-podatkowych zaliczki otrzymanej przez Podatnika zasadnicze znaczenia ma moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy z dn. 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm./, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty (...). W stosunku do zaliczki, stanowiącej przedmiot zapytania, obowiązek podatkowy powstał na podstawie cytowanego powyżej przepisu, to jest w kwietniu 2004 r. Ustawa z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie przewiduje opodatkowania w Polsce usług reklamowych świadczonych na rzecz podmiotów zagranicznych, co nie oznacza, że nie podlegały opodatkowaniu zaliczki wpłacone na poczet tych usług, co do których obowiązek podatkowy powstał przed dn. 1 maja 2004 r. na mocy ustawy z dn. 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

W związku z tym, należy stwierdzić, że sytuacja opisana we wniosku nie stanowi podstawy do dokonania przez Podatnika korekty deklaracji za kwiecień 2004 r.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Powyższa interpretacja, zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej, nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawcy służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj