Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-56/05/P/60/05
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-56/05/P/60/05
Data
2005.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
koszty uzyskania przychodów
przetarg


Pytanie podatnika
- Czy należy korygować podatek naliczony związany z zakupem towaru lub usługi w przypadku zrezygnowania potencjalnego nabywcy z udziału w przetargu lub unieważnienie przetargu oraz czy należy zwrócić ten podatek wraz z odsetkami ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),- art. 5 ust. 1, art. 15 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 05.08.2005 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 09.08.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Urząd Miejski przed każdą sprzedażą (np. nieruchomości zabudowanej lub przeznaczonej pod zabudowę) ponosi koszty takie jak: wycena nieruchomości, wypisy z map czy ogłoszenia w prasie o przetargu. Zakupy te związane są ze sprzedażą opodatkowaną i odliczany jest na bieżąco podatek naliczony.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu towarów i usług, które wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych.Zdaniem strony, jeżeli w momencie nabycia towaru przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż istniał związek z przyszłą sprzedażą opodatkowaną to fakt późniejszej rezygnacji, czy unieważnienie przetargu nie pozbawia strony prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru i tym samym nie ma obowiązku dokonywania korekt.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wymienione w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:Art. 15 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tegoż artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w wyżej powołanym art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane VAT, które zostały wymienione w wyżej powołanym art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.Jednocześnie należy stwierdzić, że w momencie realizacji prawa do odliczenia nie musi być spełniona określona w powołanym wyżej przepisie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przesłanka wykorzystania zakupionego towaru lub też usług do wykonania czynności opodatkowanej.Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu tegoż towaru lub usług - przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej.Jeżeli warunek ten został spełniony, a opisany przez stronę stan faktyczny potwierdza, iż przedmiotowe towary lub usługi zostały nabyte w celu dokonania odpłatnej dostawy towarów, wówczas obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego można dokonać na zasadach określonych w wyżej powołanym art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj