Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US PP.443/52/2005
z 15 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PP.443/52/2005
Data
2005.10.15



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
ewidencja gruntów
grunty rolne
odszkodowania
organ administracji publicznej
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Uważam, że od umowy pomiędzy mną, a Gminą Miast O. dotyczącej bezpłatnego przekazania działek, zaznaczonych w ewidencji gruntów jako "grunt rolny", w zamian za zrzeczenie się przysługującego mi odszkodowania nie powinien być naliczany podatek VAT - czy słusznie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 lipca 2005 roku ( data wpływu 20 lipca 2005 roku), uzupełnionego pismem z dnia 21 września 2005 roku Pani L. Sz.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania bezpłatnego przekazania działek (figurujących w ewidencji gruntów jako "grunty rolne") w zamian za odszkodowanie, uznaje stanowisko Podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 19 lipca 2005 roku przedstawiono następujący stan faktyczny:Podatniczka otrzymała od Gminy Miasto O. bezpłatnie grunt, na który składają się dwie działki o łącznej powierzchni 0,0239 ha. Działki te powstały z nieruchomości będącą współwłasnością Podatniczki nabytą w drodze dziedziczenia po rodzicach. Podział powyższych działek nastąpił w roku 1992, aby zapewnić innej działce dojazd do drogi publicznej.

W latach 1992 do 2004 roku wnioskodawczyni płaciła podatek od nieruchomości jako użytkownik, jednakże nie otrzymała od Gminy Miasto O. wypłaty należnego jej odszkodowania związanego z przejęciem gruntu pod drogę.

Pismem z dnia 10 stycznia 2005 roku skierowanym do Prezydenta Miasta O. podatniczka zwróciła się z wnioskiem o nieodpłatny zwrot gruntu w zamian za zrzeczenie się należnego jej odszkodowania. W dniu 27 czerwca 2005 roku na mocy zarządzenia Prezydenta Miasta Pani Sz. otrzymała zwrot gruntu. Zgodnie z punktem 6 załącznika nr 1 do zarządzenia zobowiązano ponadto Panią Sz. do pokrycia kosztów związanych z ww. umową jak również zwrotem podatku VAT.

Zdaniem Podatniczki otrzymanie przez nią przedmiotowego gruntu określonego jako działki nr 149/1 i 150/1 nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w ewidencji gruntów odnotowano, iż jest to "grunt rolny", więc zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) podlega zwolnieniu.

Po szczegółowej analizie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim uznał, iż przedstawione przez Stronę stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z mocy prawa, prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Z zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem� podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Generalnie więc opodatkowaniu podlega każda dostawa i każde świadczenie usług dokonane na terenie kraju.

Wyjątek od powyższej zasady stanowi zapis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie zwolnieniem objęta została dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane przeznaczone pod zabudowę. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje jednoznacznie pojęć "grunt budowlany" czy " grunt rolny", o przeznaczeniu tym decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu, za przeznaczenie gruntu można przyjąć przeznaczenie wynikające z ewidencji gruntów.

Ponieważ przedmiotem transakcji dokonywanej pomiędzy Panią, a Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski są niezabudowane działki sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako grunty rolne, jej przekazanie zgodnie z wyżej powołanym przepisem art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku VAT jest zwolnione.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj