Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US-PP.443/45/2005
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP.443/45/2005
Data
2005.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
urząd statystyczny
usługi rekreacyjne


Pytanie podatnika
W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług prosimy o interpretację dotyczącą stawki podatku VAT dla usług świadczonych przez naszą spółkę. Świadczymy między innymi usługi rekreacyjne - zakwalifikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Urzędu Statystycznego w Ł. jako "usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane" - symbol PKWiU 92.72.12-00.00.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /tekst jednolity z dnia 04.01.2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 czerwca 2005 roku / data wpływu 16.06.2005r/ Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "B" s.c.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki na usługi rekreacyjne i gastronomiczne uznaje stanowisko podatnika

za prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2005 roku Podatnik złożył do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka świadczy między innymi usługi rekreacyjne. Usługi te zostały zakwalifikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Urzędu Statystycznego w Ł. jako "usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane " - symbol PKWIU 92.72.12-00.00.

Usługi rekreacyjne w tym przypadku polegają na korzystaniu z sali zabaw dla dzieci, w której znajdują się zjeżdżalnie, tory przeszkód, baseny z piłeczkami itp.

Na terenie sali zabaw działa również bufet. W przypadku spółki klienci płacą oddzielnie za korzystanie z sali zabaw czyli za sam wstęp. Natomiast klienci, którzy chcą skorzystać z usług bufetu np. kawy, herbaty płacą za te usługi gastronomiczne również oddzielnie według stawek przewidzianych dla tego rodzaju usług.

W związku z tym powstała wątpliwość, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług usługi rekreacyjne w zakresie wstępu na salę zabaw opodatkowane są stawką w wysokości 7 % natomiast inne dodatkowe usługi np. gastronomiczne - sprzedaż kawy, herbaty opodatkowane są stawką w wysokości 22%.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraził podmiot pogląd, iż usługi rekreacyjne powinny być opodatkowane stawką w wysokości 7% natomiast usługi gastronomiczne w zakresie sprzedaży kawy i herbaty stawką 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami / opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 w.w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Usługi świadczone przez spółkę zostały sklasyfikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów w Ł. jako "usługi rekreacyjne pozostałe , gdzie indziej niesklasyfikowane " o symbolu PKWIU 92.72.12-00.00.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla dostawy towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1

W poz. 159a tego załącznika ustawodawca wskazał usługi zgrupowane wg PKWiU ex 92.72 jako usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu.

W definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN wstęp to możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś.

W związku z tym, że wstęp to możliwość uczestniczenia w czymś oznacza to, że wykupienie wstępu na salę zabaw przez klientów wypełnia dyspozycję zawartą w załączniku nr 3 do ustawy a podatnik dokonujący sprzedaż biletów ma prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 7%.

Zmiany, o których mowa wynikają z nowelizacji ustawy o VAT wprowadzonej ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku /Dz. U. Nr 90, poz. 756/, które w zasadniczej części weszły w życie 1 czerwca 2005 roku.

Wobec powyższego usługi rekreacyjne, ale tylko w zakresie wstępu świadczone przez spółkę od 01 czerwca 2005 roku opodatkowane są stawką w wysokości 7%.

Natomiast w przypadku usług gastronomicznych zastosowanie mają przepisy przejściowe zawarte w art. 146 ust. 1 pkt. 2, które w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

    - sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszanką piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
    - sprzedaży kawy i herbaty / wraz z dodatkami/, napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

W związku z tym przedstawione przez Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj