Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/160/2005/PDII/415-53/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/160/2005/PDII/415-53/05
Data
2005.11.07


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
diety
obowiązek obywatelski
obowiązek płatnika
obowiązek społeczny
samorządowe kolegium odwoławcze
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia wypłacane pozaetatowym członkom samorządowego kolegium odwoławczego korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.09.2005 r. (data wpływu - 16.09.2005 r.) Samorządowego Kolegium Odwoławczego Kielce w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzenia wypłacanego dla pozaetatowych członków kolegium stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z wniosku z dnia 12.09.2005 r. (data wpływu - 16.09.2005 r.) wynika, iż Jednostka zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 12.10.1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych, wypłaca członkom pozaetatowym Kolegium wynagrodzenia za udział w posiedzeniach oraz zwrot kosztów podróży. Od wypłacanych wynagrodzeń Jednostka pobiera zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jednostka we wniosku prezentuje stanowisko, iż wypłacane pozaetatowym członkom wynagrodzenia nie są dietami i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako płatnik określony w art. 41 ust.1 ustawy Jednostka pobiera zaliczki na podatek w wysokości 19% należności z tytułu działalności określonej w ust. 13 pkt 5 pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz odprowadza pobrane zaliczki na rachunek urzędu skarbowego. Wątpliwości interpretacyjne w zakresie kwalifikacji wynagrodzeń wypłacanych pozaetatowym członkom samorządowych kolegiów odwoławczych powstały w związku ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego zawartym w wyroku z dnia 10 maja 2005 r. sygn. akt FSK 2536/04, w którym uznano wymienione wynagrodzenie za dietę zwolnioną od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy do wysokości określonej w tym przepisie.

Ustosunkowując się do tego problemu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia co następuje.

Źródłem przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) jest działalność wykonywana osobiście.

Zgodnie z art. 13 pkt 5 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy podatkowej osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnicy winni zgodnie z art. 42 ust. 1 powołanej ustawy przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru PIT-4.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz.856 ze zm.) pozaetatowi członkowie kolegium otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach oraz zwrot kosztów podróży.

Członka kolegium powołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek prezesa kolegium, zgłoszony po uzyskaniu opinii zgromadzenia ogólnego kolegium, przyjętej w głosowaniu tajnym, większością głosów, w obecności co najmniej połowy jego składu. Natomiast kandydatów na członków kolegium wyłania się w drodze konkursu - art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 1 w/w ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych.

Pozaetatowi członkowie kolegium wykonują czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych, jednakże otrzymywane przez nich wynagrodzenia nie korzystają ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ponieważ nie są dietami. Zwolnienie to ma zastosowanie jedynie do kwot wypłacanych z tytułu zwrotu kosztów podróży.

W związku z powyższym przedmiotowe wynagrodzenia wypłacane przez Jednostkę pozaetatowym członkom kolegium nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy podatkowej, a Jednostka jako płatnik ma obowiązek od tego wynagrodzenia pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego stosownie do cytowanych wyżej przepisów art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego tut. organ informuje, że wiąże on w sprawie, w której został wydany i nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa.

A zatem stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj