Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-415/39/05
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP-415/39/05
Data
2005.10.12



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
kredyt bankowy
odliczenia od podatku
rozliczenie roczne
spłata kredytu
ulga remontowa
wspólnota mieszkaniowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi remontowej podatnik będący właścicielem lokalu mieszkalnego może odliczyć od podatku za 2005 rok poniesione przez Wspólnotę Mieszkaniową wydatki na wymianę okien w tym lokalu ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 11.10.2005 r., (wpływ do tut. Urzędu w dniu 12.10.2005r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, że w ramach prowadzonej przez Wspólnotę Mieszkaniową termommodernizacji budynku dokonała Pani wymiany wszystkich okien w lokalu mieszkalnym będącym Pani własnością. Na pokrycie kosztów prac termomodernizacyjnych (w tym także na wymianę okien) został zaciągnięty przez Wspólnotę Mieszkaniową kredyt. Za wymienione okna w lokalach mieszkalnych został wystawiony rachunek na Wspólnotę Mieszkaniową, który został zapłacony środkami uzyskanymi z kredytu. Kredyt ten jest spłacany przez właścicieli lokali, w tym także przez Panią, w ramach comiesięcznych wpłat na fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej. Następnie Wspólnota Mieszkaniowa z funduszu remontowego spłaca co miesiąc do banku raty zaciągniętego kredytu.

Zdaniem podatniczki, jeżeli rachunek za wykonane prace remontowe w tym wymianę okien został zapłacony z zaciągniętego przez Wspólnotę Mieszkaniową kredytu, to jako właściciel lokalu, w którym dokonano wymiany okien, to członek Wspólnoty Mieszkaniowej tworzonej przez właścicieli remontowanego budynku, ma prawo do odliczenia od podatku za 2005 rok w ramach ulgi remontowej kwoty, równej kosztom wymiany okien w jej lokalu mieszkalnym.

Zagadnienie, o którym mowa w złożonym zapytaniu znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) .

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku , w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 , obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15 , jeżeli w roku podatkowym podatnik :

- poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub
- lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wspólnoty mieszkaniowe działają na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) i celem ich jest sprawowanie zarządu wspólną nieruchomością. Art.6 tej ustawy stanowi, że ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wśród obowiązków należących do członków wspólnoty mieszkaniowej wymienić należy ponoszenie wydatków związanych z utrzymaniem własnym lokali oraz uczestniczenie w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Z tego względu wydatki na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej mogą być odliczone od podatku w zeznaniu rocznym.

Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym , w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że: wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty .

W świetle z art. 27a ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku odliczenie wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej stosuje się, jeżeli wydatki te nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone wydatki zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu. Ponadto wydatki te muszą dotyczyć lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Warunkiem skorzystania z odliczenia jest poniesienie wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy w kwocie co najmniej 567,00 zł. Maksymalna kwota odliczenia z tytułu przedmiotowej ulgi wynosi 5.670,00 zł . Limit ten dotyczy okresu trzyletniego obejmującego lata 2003-2005.

W kontekście powołanych przepisów koszty poniesione przez Wspólnotę Mieszkaniową na wymianę okien w Pani lokalu mieszkalnym może Pani odliczyć tylko w ramach wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy do wysokości uchwalonych przez Wspólnotę Mieszkaniową i w ramach limitu odliczeń obowiązującego w latach 2003-2005 nawet wówczas, gdy będzie Pani dysponowała dowodem wpłaty wskazującym na dokonanie powyższej wpłaty.

Zatem stanowisko wyrażone przez Panią we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj