Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-1-443-4/2004/EM/440
z 7 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-443-4/2004/EM/440
Data
2005.01.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
likwidacja spółki cywilnej
majątek
obowiązek podatkowy
podział
składnik majątkowy
wydanie


Pytanie podatnika
Czy wydanie składnika majątkowego spółki wspólnikowi, dokonywanego w trybie podziału majątku likwidowanej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.09.2004 r. (doręczone w dniu 04.10.2004 r.), uzupełnione w dniu 31.12.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w stanie prawnym, obowiązującym do dnia 31.12.2004 r., wyjaśnia, co następuje:

Wnioskodawca posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która znajduje się na etapie likwidacji. Udziałowcy spółki, w tym Wnioskodawca dokonają podziału majątku likwidowanej spółki - w trybie art. 286 ustawy Kodeks spółek handlowych. Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia, czy wydanie składnika majątkowego spółki wspólnikowi, dokonywanego w trybie podziału majątku likwidowanej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca uważa, że czynność powyższa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opinię powyższą Podatnik wywodzi z dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) . Podział majątku likwidowanej spółki odbywa się w formie nieodpłatnego wydania wspólnikom składników tego majątku, tymczasem ustawa o podatku od towarów i usług obejmuje regulacją jedynie czynności (dostawę towarów) w formie odpłatnej. Według przedstawionej opinii organu statystycznego wydanie wspólnikowi składnika majątkowego spółki (towaru) dokonywanego w trybie podziału majątku likwidowanej spółki nie stanowi kryterium klasyfikacyjnego.

Tutejszy Urząd analizując powyższe zagadnienie potwierdza stanowisko Podatnika. Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli następuje na zasadach art. 286 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. Czynności wynikające z powyższych przepisów nie spełniają funkcji dostawy towarów (świadczenia usług) objętych regulacją ustawy podatku od towarów i usług. Wprawdzie przepisy tej ustawy przewidują uznanie za odpłatną dostawę czynności odbywających się nieodpłatnie, m. in. nieodpłatnie wydawanych towarów na rzecz wspólników, udziałowców - na warunkach wymienionych w art. 7 ust. 2 ustawy, a więc w sytuacji, gdy towary należą do przedsiębiorstwa, wydawanie ich następuje w ramach nie związanych z celami prowadzonego przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego przy nabyciu towarów. Analizując przedstawione zdarzenie -przekazanie majątku (towarów) wspólnikom, w związku z jego podziałem po likwidowanej spółce kapitałowej - zdaniem tutejszego Urzędu nie wypełnia ono warunku postawionego w cytowanym art. 7 ust. 2 ustawy. Wydawane wspólnikom towary następują tu w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem (podział majątku na wspólników wynika z ww. przepisów, regulujących funkcjonowanie spółek kapitałowych). Sytuacja powyższa nie może być też postrzegana w oparciu o regulacje art. 7, ust. 3 ww. ustawy (przekazanie prezentów o małej wartości w związku z celami prowadzonego przedsiębiorstwa). Wobec powyższego opisany stan faktyczny pozostaje poza regulacją ustawy o o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj