Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1-443/43/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/43/05
Data
2005.06.03



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
import usług
odliczenie podatku od towarów i usług
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
Czy import udług zakupionych od osoby nie będącej podatnikiem VAT w Polsce jest czynnością podlegającą opodatkowaniu i czy w takiej sytuacji przysługuje prawo do uwzględnienia w rozliczeniu podatku naliczonego związanego bezpośrednio z czynnością opodatkowaną a mianowicie z importem usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 03.03.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 03.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie prawa do odliczenia w całości podatku należnego z tyt. importu usług serwisu transakcyjnego i informacyjnego - informuję, że stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.03.2005 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Bank dokonuje importu usług serwisu transakcyjnego i informacyjnego Reuters, która to usługa zgodnie z art. 17 ust. 2 w związku z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu VAT. Wykonawcą usługi jest firma z Wielkiej Brytanii.
Spółka stoi na stanowisku, że import usług zakupionych od osoby nie będącej podatnikiem VAT w Polsce jest czynnością podlegającą opodatkowaniu i przysługuje jej prawo do uwzględnienia w rozliczeniu podatku naliczonego związanego bezpośrednio z czynnością opodatkowaną a mianowicie importem usług. Dla nabycia prawa do odliczenia podatku nie ma znaczenia wykorzystanie dokonanych zakupów w kolejnej fazie obrotu bez względu na fakt, że przedmiotem działalności podatnika w kraju jest świadczenie usług zwolnionych z podatku. Zdaniem Banku kwota podatku należnego z tytułu importu usług podlega w całości odliczeniu jako podatek naliczony związany z czynnością opodatkowaną, co potwierdza art. 86 ust. 1 cyt. ustawy. Przypadki nie dające podstawy do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług zawiera art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Wnioskujący pyta, czy w przedstawionej sytuacji postępuje prawidłowo...

W przedstawionym stanie faktycznym zdaniem Organu takie stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Będą to więc zarówno usługi świadczone przez podatników z UE jak i spoza jej terytorium.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
W art. 86 ust. 1 ww. ustawy wskazano, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi zgodnie z ust. 2 pkt 4 cyt. art. 86 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Z kolei z art. 90 ust. 1-3 ustawy o VAT wynika, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (ust.1). Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (ust. 2). Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (ust. 3).
Przypadki kiedy podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego zostały wymienione w art. 88 cyt. ustawy o VAT; są to m.in. import usług, w związku z którym zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w zał. Nr 5 do ustawy i do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w całości podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług podatnik nie może skorzystać z prawa o którym mowa w cyt. art. 86 ust. 1.Natomiast w przypadku wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT jak i zwolnionych z tego podatku podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ustawy o VAT.
W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 cyt. art. 90:
1) przekroczyła 98%- podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
2) nie przekroczyła 2%- podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.
Przy wyliczaniu proporcji w liczniku ułamka winny znaleźć się obroty z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego natomiast w mianowniku całkowity obrót uzyskany z czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.
W związku z tym, że Bank wykonuje zarówno czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług jak i zwolnione z tego podatku jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z cyt. art. 90.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka postępuje nieprawidłowo obniżając kwotę podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego z tytułu importu usług serwisu transakcyjnego i informacyjnego.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 i art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj