Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PDD/423-13/05
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDD/423-13/05
Data
2005.07.21


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
apteka
działalność konkurencyjna
koszty uzyskania przychodów
najem
zapłata


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zapłatę za dostęp do rynku rozumianego jako zbiór aktualnych nabywców leków na obszarze działania apteki stanowi koszt uzyskania przychodów.


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 23.05.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej wydatków na zapłatę za dostęp do rynku rozumianego jako zbiór aktualnych nabywców leków na obszarze działania apteki

uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 24.05.2005 r. wpłynęło do tutejszego Organu pismo Spółki z dnia 23.05.2005 r. zawierające wniosek w sprawie udzielenia interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54 ,poz. 654 ze zmianami) m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na zapłatę za dostęp do rynku rozumianego jako zbiór aktualnych nabywców leków na obszarze działania apteki.

Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka zajmująca się głównie prowadzeniem aptek, zamierza przejąć od dotychczasowego właściciela - aptekarza, aptekę w …, na dużym osiedlu mieszkaniowym, znajdującą się w tym samym budynku, w którym znajduje się ośrodek zdrowia.

Właściciel apteki (prowadzący ją od około 30 lat) zaprzestanie działalności i odda lokal Spółce na podstawie długoletniej umowy najmu za co oprócz czynszu uzyska jednorazową zapłatę, ponadto zobowiąże się do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej na obszarze … przez 10 lat., za co z kolei otrzyma odszkodowanie.

Spółka pyta: Czy wydatek na zapłatę za dostęp do rynku rozumianego jako zbiór aktualnych nabywców leków na obszarze działania apteki stanowi koszt uzyskania przychodów ...

i przedstawia następujące stanowisko:

wydatek stanowiący cenę za dostęp do rynku i przejęcie dotychczasowych klientów apteki jako poniesiony dla zwiększenia przychodów należy zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanowiska tutejszy Organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1

Zatem wydatek Spółki za dostęp do rynku rozumianego jako zbiór aktualnych nabywców leków na obszarze działania apteki położonej w dużej dzielnicy mieszkaniowej …, znajdującej sie w tym samym budynku, w którym mieści sie ośrodek zdrowia (wydatek w istocie stanowiący odstępne za najem lokalu czy też z góry zapłaconą odpowiednią do atrakcyjności lokalu część opłaty za wieloletni najem) - jako poniesiony w celu osiągnięcia przychodów i nie wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym - stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

W świetle wyżej wymienionego przepisu prawa stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego istniejącego w dniu jej sporządzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacji nie jest wiążąca dla Spółki, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki.

W pozostałym zakresie odpowiedź została udzielona odrębnymi postanowieniami.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj