Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDP/423-14/05
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-14/05
Data
2005.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
Czy wobec braku przychodów w roku 2004 Spółce przysługuje prawo do odliczenia straty podatkowej za 2004 rok w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie:� art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że:� stanowisko Spółki z o. o. przedstawione we wniosku z dnia 29.09.2005r., który wpłynął w dniu 04.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, a mianowicie rozliczenia straty podatkowej w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a §1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pytanie: Pismem z dnia 29.09.2005 r. wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy wobec braku przychodów w roku 2004 Spółce przysługuje prawo do odliczenia straty podatkowej za 2004 rok w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:
Spółka za rok 2004 oprócz przychodów z odsetek od środków na rachunkach bankowych nie osiągała żadnych innych przychodów. Ponosiła natomiast koszty związane z funkcjonowaniem spółki. Rok podatkowy 2004 zamknął się stratą.

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:
Zdaniem wnioskodawcy, mimo nie osiągnięcia przychodów w danym roku podatkowym, spółka ma prawo do skorzystania z możliwości odliczania poniesionej straty w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych zgodnie z art. 7 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem jest , z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Stosownie natomiast do art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o wysokość straty, której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

Podatnik przy ustaleniu wysokości straty za rok podatkowy oraz przy zarachowaniu poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, musi mieć na uwadze ogólną zasadę wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych enumeratywnie w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Ponadto przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy mieć na uwadze zasadę wyrażoną w art. 15 ust. 4 ww. ustawy, zgodnie z którą koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania przychodów w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku w którym zostały poniesione.
Biorąc powyższe pod uwagę, w odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą faktycznego ich poniesienia. W związku z tym jeżeli spółka w roku podatkowym poniosła koszty, które może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu powołanych wyżej przepisów, to będą one wpływały na wysokość straty ustalonej stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Strata ta może być natomiast rozliczona w pięciu kolejno po sobie następujących latach zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podkreślić również należy, że dokonywanie odliczeń odnosi się wyłącznie do strat określonych dla celów podatkowych, a nie do strat bilansowych wynikających z ksiąg rachunkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj