Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-24 860/05/104418/117/123/mk
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-24 860/05/104418/117/123/mk
Data
2005.07.01



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
fotografia
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż praw do wykorzystania fotografii na podstawie zawartych umów licencyjnych lub na podstawie umów o dzieło i sprzedaży praw do ich wykorzystania podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 13.04.2005 r. (wpł. 13.04.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 15.06.2005r.( wpł. 15.06.2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny:
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie krawiectwa i kaletnictwa i z tego tytułu dokonuje Pan rozliczenia podatku od towarów i usług. Ponadto wydawcom książek, czasopism sporadycznie dokonuje Pan sprzedaży praw do wykorzystania: fotografii już istniejących oraz fotografii mających powstać w przyszłości.
Niniejsze realizowane jest na podstawie umów licencyjnych upoważniających licencjobiorcę do wykorzystania fotografii lub umów o dzieło i sprzedaży praw do ich wykorzystania przez zleceniobiorcę.
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy sprzedaż praw do wykorzystania fotografii na podstawie zawartych umów licencyjnych lub na podstawie umów o dzieło i sprzedaży praw do ich wykorzystania podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.
Zdaniem Podatnika:
Sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów sytuacjach usług gdyż nie ma związku z charakterem prowadzonej działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowisko Podatnika:
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza zdefiniowana została w art. 15 ust. 2 powołanej ustawy jako wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o ndywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory fotograficzne.
Z podanych informacji wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług krawiectwa i kaletnictwa a ponadto sporadycznie sprzedaje Pan prawa do wykorzystania wykonanych przez siebie fotografii, które następnie publikowane są w książkach czy czasopismach, przy czym sprzedaż tych praw dokonywana jest w oparciu o:
- umowy licencyjne upoważniające licencjobiorcę do wykorzystania fotografii lub,
- umowy o dzieło i sprzedaż praw do wykorzystania fotografii przez zleceniobiorcę.
O charakterze prawnym danej umowy decyduje zasadniczo jej treść.
Przyjęcie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z utworem iż wykonaniem przez twórcę praw autorskich, czy też jest to zwykła umowa o dzieło wymaga każdorazowej oceny takiej umowy.

Mając na uwadze wymienione wyżej przepisy, w stanie prawnym obowiązującym do 31 maja 2005 r.:
Przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych na podstawie umów licencyjnych upoważniających licencjobiorcę do wykorzystania fotografii lub na podstawie umów o dzieło i sprzedaży praw do ich wykorzystania przez zleceniobiorcę, jako świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy - podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponieważ usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielane licencje do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania zostały wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy, zatem na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy - usługi te były zwolnione od podatku.
Z podanych przez pana informacji wynika, iż zawierane umowy o dzieło i sprzedaży praw do wykorzystania przez zleceniobiorcę fotografii dotyczą przeniesienia praw autorskich, dlatego też czynności wykonywane w ramach tych umów nie korzystały z wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy.
Przychody z praw autorskich zostały ujęte w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie mieszczą się w katalogu przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście, do którego odwołuje się art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Oznacza to, iż do przeniesienia praw autorskich , niezależnie od formy w jakiej jest ono dokonywane. przepisy o zasadach opodatkowania umowy o dzieło zawarte w art. 15 ust. 3 ustawy nie maj ą zastosowania.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. -honoraria twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych z tytułu przekazania lub udzielenia licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania zostały wyłączone z opodatkowania w zakresie określonym w art. 15 ust. 3a. Art. 15 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług stanowi bowiem, że przepis ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Oznacza to, że od 1 czerwca, sprzedaż praw do wykorzystania fotografii na podstawie umów licencyjnych połączonych z umową o dzieło przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 01.06.2005 r. stanowi, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Podkreśla się, że przy osobistej realizacji czynności przez osobę fizyczną na zlecenie innych podmiotów na podstawie zawartych umów każdorazowo wymaga przeanalizowania warunków wynikających z danej umowy . Brak chociażby jednego z warunków podanych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy skutkuje uznaniem danej czynności za wykonywanie samodzielnej działalności gospodarczej.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj