Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POI-415/29/05
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI-415/29/05
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
koszt eksploatacyjny
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
nieruchomości
podatek od nieruchomości
pozarolnicza działalność gospodarcza
umowa użyczenia
utrzymanie nieruchomości
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie handlu w sklepie:
- znajdującym się w budynku będącym własnością ojca Podatniczki,
- wybudowanym przez niego na gruncie będącym z kolei własnością ciotecznej babki POdatniczki i za jej zgodą,
- oddanym Podatniczce następnie przez jej ojca do bezpłatnego używania (umowa użyczenia)
i ponosząc w związku z tym wydatki na:
- utrzymanie budynku w należytym stanie,
- opłacenie podatku od nieruchomości (sklep i teren do niego przynależny),
- media zużywane w sklepie (energia, woda, kanalizacja),
Podatniczka ma prawo zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej przeze nią w tym budynku dziiałalności?


Postanowienie

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.Nr 8, poz. 60 z 2005r.z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku złożonego do Urzędu Skarbowego dnia 30.08.2005r. uzupełnionego w dniu 30.09.2005r., postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego:


    · w zakresie ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem budynku w należytym stanie technicznym oraz mediami zużywanymi w sklepie (energia elektryczna, woda, kanalizacja) za zgodne z przepisami prawa;
    · w zakresie ponoszenia opłat podatku od nieruchomości za niezgodne z przepisami prawa.

Uzasadnienie

W dniu 30.08.2005 r. Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.Nr 8, poz. 60 z 2005r.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wypełniając dyspozycje art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w przedstawionym przez Podatniczkę stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję w pkt 1 - ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem budynku w należytym stanie technicznym i pkt 3 - ponoszenie kosztów związanych mediami zużywanymi w sklepie (energia elektryczna, woda, kanalizacja) za prawidłowe. Natomiast w w pkt 2 - ponoszenie kosztów związanych podatkiem od nieruchomości, od sklepu i terenu do niego przynależnego, za nie prawidłowe .

W złożonym wniosku Podatniczka pisze "Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego w budynku, który stanowi własność mojego ojca ale jest wybudowany na terenie, który stanowi własność jego ciotecznej babki, która zezwoliła mu na wybudowanie tego sklepu (oświadczenie z dnia 9 maja 1997r. potwirdzone notarialnie, decyzja o pozwoleniu na budowę Prezydenta Miasta z dnia 1998-02-20 Nr PPiB- IV-7351/68/98). Ojciec zezwolił mi używać ten budynek bezpłatnie. Do moich obowiązków należy ponoszenie kosztów związanych :
1) z utrzymaniem budynku w należytym stanie technicznym;
2) podatkiem od nieruchomości, od sklepu i terenu do niego przynależnego;
3) mediami zużywanymi w sklepie (energia elektryczna, woda, kanalizacja).
Na wyżej wymienione wydatki pobieram faktury VAT na własne nazwisko, a na podatek od nieruchomości pokwitowania z adnotacją, że opłacającym podatek jestem ja."
Zdaniem POdatniczki, wobec faktu, że ona pokrywa te koszty i są one związane z uzyskiwanym przychodem, może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podatniczka prosi o potwierdzenie, że jest to stanowisko prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Z 200r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z treścią art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Natomiast przepisy art. 713 Kodeksu cywilnego stanowią, iż biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy używanej.
Oznacza to ponoszenie przez biorącego kosztów pozwalających zachować rzecz w stanie nie pogorszonym, będą to zatem koszty związane z eksploatacją rzeczy. Strony umowy mogą nałożyć na użytkującego obowiązek regulowania określonych należności, tj. opłaty za energię elektryczną, wywóz nieczystości, zużycie wody, itp., za koszty uzyskania przychodów po stronie używającego należy również uznać koszty poniesione na drobne remonty, czy odnowienie użytkowanej nieruchomości lub jej części .

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego zgadza się ze stanowiskiem Podatniczki co do punktów 1) i 3) zawartych we wniosku.

Odnośnie pkt. 2) wniosku dotyczącego podatku od nieruchomości, od sklepu i terenu do niego przynależnego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz dołączonej umowy użyczenia wynika, że przedmiotową nieruchomość ojciec użycza i daje Podatniczce w bezpłatne użytkowanie. Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.
Podatek od nieruchomości zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. Nr 9 poz. 84 z 2002r.) co do zasady, ciąży na właścicielu lub posiadaczu samoistnym. Posiadanie na podstawie tytułu prawnego jest posiadaniem zależnym, a nie samoistnym. Ppodatniczka nie musi więc uiszczać tego podatku. Skoro Podatniczka uczyni to dobrowolnie nie będzie to wydatek celowy w rozumieniu art. 22 ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego wydatku tego nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie zgadza się ze stanowiskiem Podatniczki co do pkt 2 zawartego we wniosku.

Reasumując: wydatki związane z bieżącą eksploatacją Podatniczka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki związane z tą nieruchomością nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie ( art.14a §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj