Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPD-415/10/NO-23/05
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPD-415/10/NO-23/05
Data
2005.11.03



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
odszkodowania
przychód
środek trwały


Pytanie podatnika
1.Czy jest przychodem odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia samochodu ciężarowego będącego w ewidencji środków trwałych w sytuacji gdy kwota ubezpieczenia została wypłacona przez ubezpieczyciela bezpośrednio bankowi, którego kredyt (na zakup w/w samochodu) był zabezpieczony cesją wierzytelności z tytułu ubezpieczenia majątkowego stwierdzonego polisą ubezpieczeniową?2.Czy w/w odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?3.Czy niezamortyzowana część wartości środka trwałego – samochodu ciężarowego ( szkoda całkowita ) stanowi koszt uzyskania przychodów ?4.Czy odsetki bankowe zapłacone od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu ciężarowego stanowiące środek trwały liczone od dnia zniszczenia tego samochodu wskutek wypadku drogowego do dnia zakończenia procedury odszkodowawczej (likwidacja szkody) stanowi koszt uzyskania przychodów ?5.Czy mam obowiązek korygowania podatku naliczonego dotyczącego zakupionego samochodu w związku z jego całkowitą likwidacją?6.Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż wraku samochodu, który uległ wypadkowi drogowemu, a następnie został całkowicie zlikwidowany (szkoda całkowita)


Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 , art. 14b § 1, § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./,

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 3 sierpnia 2005 r. złożonego dnia 4.08.2005 r. i uzupełnionego pismem złożonym w dniu 30.08.2005 r. w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 3.08.2005 r. złożonego w dniu 04.08.2005 r. i uzupełnionego na wezwanie w dniu 30.08.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowani prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje;

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W dniu 19.07.2005 r. w wyniku wypadku drogowego uległ zniszczeniu samochód ciężarowy Mercedes Sprinter, będący środkiem trwały w firmie podatnika. Od 1.02.2005 przedmiotowy samochód ubezpieczony był w TUiR Warta S.A.- Polisa nr .... umowa z dnia 1.02.2005 r. Samochód ten był sfinansowany kredytem bankowym- umowa kredytu nr ..... z dnia 1.02.2005 r. z V... Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie. Kredyt ten został zabezpieczony cesją wierzytelności ( § 8 w/w umowy kredytowej) z tytułu ubezpieczenia majątkowego stwierdzonego polisą ubezpieczeniową na w/w samochód. Powyższe zdarzenie zostało zgłoszone do Zakładu Ubezpieczeniowego, który po dokładnych oględzinach wydał decyzję o likwidacji całkowitej samochodu i o wypłacie całości odszkodowania na rzecz banku w związku z w/w cesją. Podatnik nadmienia, ze posiada ubezpieczenie AC na w/w pojazd i zamierza w najbliższym czasie sprzedać wrak samochodu.

Pytania wnoszącego podanie:

1. Czy jest przychodem odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia samochodu ciężarowego będącego w ewidencji środków trwałych w sytuacji gdy kwota ubezpieczenia została wypłacona przez ubezpieczyciela bezpośrednio bankowi, którego kredyt (na zakup w/w samochodu) był zabezpieczony cesją wierzytelności z tytułu ubezpieczenia majątkowego stwierdzonego polisą ubezpieczeniową?2. Czy w/w odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?3. Czy niezamortyzowana część wartości środka trwałego – samochodu ciężarowego ( szkoda całkowita ) stanowi koszt uzyskania przychodów ?4. Czy odsetki bankowe zapłacone od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu ciężarowego stanowiące środek trwały liczone od dnia zniszczenia tego samochodu wskutek wypadku drogowego do dnia zakończenia procedury odszkodowawczej ( likwidacja szkody) stanowi koszt uzyskania przychodów ?5. Czy mam obowiązek korygowania podatku naliczonego dotyczącego zakupionego samochodu w związku z jego całkowitą likwidacją?6. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż wraku samochodu, który uległ wypadkowi drogowemu, a następnie został całkowicie zlikwidowany (szkoda całkowita)

Z tego pytanie 1,3 i 4 dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych, zaś pozostałe podatku od towarów i usług.

Stanowisko wnoszącego zapytanie w zakresie zagadnień dotyczących podatku dochodowego:

Odszkodowanie za szkody dotyczące składnika majątkowego (samochodu ciężarowego) mimo, że art. 21 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym wyraźnie wskazuje o braku zwolnienia, nie jest przychodem podatkowym, ponieważ w chwili dokonania cesji wierzytelności na rzecz banku przeniesione zostały wszelkie prawa odszkodowawcze zgodnie z art. 509 kc. Odszkodowanie te nigdy nie będzie dla podatnika należne i nigdy jego podatnik nie uzyska (nigdy nie wpłynie na rachunek bankowy firmy podatnika).Podatnik uważa, że skoro odszkodowanie nie jest przychodem to nie może niezamortyzowanej części wartości środka trwałego ująć w koszty uzyskania przychodów. Nie może uwzględnić w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych liczonych od chwili zdarzenia, gdyż samochód nie jest już eksploatowany przez firmę (nie jest kompletny i zdatny do użytkowania). Odsetki jakie poniósł podatnik w związku z zaciągniętym kredytem na w/w samochód liczone od dnia zniszczenia tego samochodu wskutek wypadku drogowego do dnia zakończenia procedury odszkodowawczej (likwidacja szkody) mogą zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodów. Są to odsetki związane z kredytem, co prawda z którego sfinansowano zakup samochodu, ale nie były one związane z eksploatacją pojazdu.

Stanowisko organu podatkowego:

W odpowiedzi na pytanie czy przychodem jest odszkodowanie za uszkodzony samochód jeśli na podstawie umowy cesji przypadło bankowi na pokrycie wcześniej zaciągniętego kredytu na zakup samochodu, należy stwierdzić iż uzyskana kwota odszkodowani przekazana w drodze przewłaszczenia na rzecz banku udzielającego kredytu nie stanowi przychodu podatnika.

Zgodnie z art. 9 ust 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy, zwalnia od podatku dochodowego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem jednak odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (...), z których dochody opodatkowane są zgodnie z art. 27 ust 1 ustawy, jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, w przypadku zaistnienia szkody w środku trwałym, otrzymane z tego tytułu odszkodowanie stanowić będzie – co do zasady – w dniu jego uzyskania ( np. wpływu na rachunek bankowy podatnika), przychód z działalności gospodarczej.

W przedstawionej w zapytaniu sytuacji odszkodowanie z tytułu zniszczonego pojazdu będącego środkiem trwałym firmy ubezpieczyciel tj. TUiR Warta S.A. miał przelać na rzecz V.B.P. S.A. z siedzibą w Warszawie, jako wykonanie § 8 w/w umowy kredytowej., czyli w wyniku wykonania umowy, w której przeniósł Pan swoją wierzytelność przysługującą z tytułu ubezpieczenia majątkowego stwierdzonego polisa ubezpieczeniową AC.

Zgodnie z art. 509-518 ustawy 23 kwietnia 1964 r. ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) w wyniku przelewu wierzytelności w rozumieniu art. 509 kc przechodzi na nabywcę ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, następuję zatem zmiana strony stosunku prawnego po stronie wierzyciela. W miejsce Pana wstępuję Bank. Gdy zatem doszło do przeniesienia wierzytelności na zaspokojenie roszczeń kredytodawcy z tytułu udzielonego kredytu, zobowiązanie kredytobiorcy do spłaty kredytu- w następstwie likwidacji szkody komunikacyjnej – wygasło w części odpowiadającej wysokości przelanej wierzytelności, tj. przyznanego i wypłaconego odszkodowania. W konsekwencji dokonując cesji ubezpieczenia przeniósł Pan prawo do odszkodowania na bank, a tym samym przyznane prze TUiR Warta S.A. odszkodowanie z tytułu zniszczenia pojazdu nie stanowi przychodu w myśl art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odszkodowanie to nie było bowiem Panu należne i nie zostało przez Pana otrzymane.

Odpowiadając na pytanie trzecie, czy niezamortyzowana część wartości środka trwałego – samochodu ciężarowego (szkoda całkowita) stanowi koszt uzyskania przychodów, należy stwierdzić, iż w opisanej wyżej sprawie niezamortyzowana część wartości środka trwałego nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu, co potwierdza art. 22 ust. 1 cyt. ustawy, w którym za koszt uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkami określonymi w art. 23.

Odnosząc się zaś do ostatniego pytania, czy odsetki bankowe zapłacone od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu ciężarowego stanowiące środek trwały liczone od dnia zniszczenia tego samochodu wskutek wypadku drogowego do dnia zakończenia procedury odszkodowawczej (likwidacja szkody) stanowi koszt uzyskania przychodów, należy stwierdzić, że powyższe odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 8 i pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki zapłacone od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu ciężarowego, stanowiącego środek trwały w firmie, do dnia likwidacji szkody stanowią kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej przez Pana działalności.

Reasumując interpretacja podatkowa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych potwierdza zajęte przez podatnika stanowisko. Wypłacone odszkodowani bankowi, który udzielił podatnikowi kredytu na zakup w/w pojazdu nie stanowi przychodu podatnika z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w przedmiocie zaś kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowana część wartości środka trwałego – samochodu ciężarowego nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, zaś odsetki od zaciągniętego kredytu stanowią koszty uzyskania przychodów do dnia likwidacji szkody.

Ze względu na fakt, że przedmiotem zapytania nie było rozliczenie sprzedaży wraku samochodu, powyższa interpretacja nie obejmuje tego zagadnienia.

W zakresie odpowiedzi na pozostałe pytania dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzyma Pan odpowiedź w odrębnym piśmie.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia powyższych zdarzeń.

POUCZENIE

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma.

Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj