Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
Jan Pietrzyk
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Jan Pietrzyk
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Jak należy traktować przekazanie do zużycia podczas czynności reprezentacyjnych, towarów (np. napojów, w tym koniaku, kawy, herbaty, śmietanki, mleka czy słodyczy zakupionych w celu poczęstowania klienta) należących do przedsiębiorstwa podatnika na jego własne potrzeby związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli wydatki na ten cel mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście, działając na podstawie:

  • art. 216, art. 217, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 86 ust.1, art. 86 ust. 1 pkt 1 lit a, art. 88 ust. 1 pkt 1, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą",

- po rozpatrzeniu wniosku w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (wpływ do tutejszego organu podatkowego 08.06.2005 r.), który został uzupełniony w dniu 29.06.2005 r., uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku co do nieopodatkowania zużycia do czynności reprezentacyjnych towarów stanowiących koszt uzyskania przychodu i braku obowiązku dokumentowania zużycia poprzez fakturę wewnętrzną oraz prawa do odliczenia podatku odliczonego na podstawie faktur dokumentujących zakup towarów zużywanych w celu poczęstowania klienta.

W dniu 08.06.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 03.06.2005 r. Podatnika o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie. W w/w piśmie Wnioskodawca, w związku z wejściem w życie z dniem 01.06.2005 r. noweli ustawy z dnia 21.04.2005 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 113) do ustawy z dnia 11.03.2004 r., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r., zwrócił się o udzielenie odpowiedzi na trzy pytania. Po wezwaniu Podatnika do sprecyzowania pytania numer 2 i 3, podatnik w piśmie uzupełniającym sformułował ostatecznie osiem pytań, w związku z czym tutejszy organ wydał osiem postanowień o numerach od III-2/443-143/05/JP do III-2/443-150/05/JP.

Przedmiotem niniejszego postanowienia jest odpowiedź na następujące pytanie:

"Jak mamy traktować przekazanie do zużycia podczas czynności reprezentacyjnych, towarów (np. napojów, w tym koniaku, kawy, herbaty, śmietanki, mleka czy słodyczy zakupionych w celu poczęstowania klienta) należących do przedsiębiorstwa podatnika na jego własne potrzeby związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli wydatki na ten cel mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów..."

Stan faktyczny przedmiotowej sprawy Podatnik przedstawia następująco:

"W toku normalnego funkcjonowania firmy zużywamy do czynności reprezentacyjnych w/w towary, które uprzednio zakupujemy."

W związku z powyższym sformułowaniem stanu faktycznego wezwano Podatnika pismem nr III-2/446-727/05/JP z dnia 22.06.2005 r. do określenia na czym polegać będą czynności reprezentacyjne, w tym do określenia miejsca wykonywania czynności reprezentacyjnych. W odpowiedzi Podatnik napisał: ,,...wymienione czynności reprezentacyjne będą polegać na podaniu (celem poczęstowania) klientowi czy klientom obsługiwanym albo w gabinecie współwłaścicieli, albo w pokoju obsługi klientów, gdzie obsługiwani są oni przez pracownice, napojów (wody mineralnej, soku, czy napoju owocowego), w tym np. koniaku, kawy w filiżance (do uznania klienta z cukrem, śmietanką lub mleczkiem, bądź bez nich) oraz słodyczy (cukierki, ciastka, ciasta, paluszki słone lub nie) itp. (podanie kilkunastu mililitrów trunku następuje bardzo sporadycznie, wyłącznie w gabinecie współwłaścicieli, a zatem nie przez pracowników, okolicznościowo może być spożyty szampan, ale spożycie tych trunków nie spowoduje przekroczenia poziomu alkoholu we krwi określanego, jako stan wskazujący po spożyciu alkoholu".

Dalej podatnik podaje, że ,,Wykonywanie w/w czynności reprezentacyjnych następuje w naszej siedzibie w wyżej wymienionych pomieszczeniach".

Wnioskodawca we własnym stanowisku, które przedstawił w piśmie z dnia 03.06.2005 r. napisał: ,,Uważamy, iż zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU przysługuje nam prawo odliczenia podatku naliczonego w fakturach dokumentujących w/w zakupy, o ile wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie w takiej sytuacji, nie ma obowiązku opodatkowania zużycia w/w towarów ani wystawiania faktur vat. wewnętrznych. Zdaniem Podatnika przedstawiony wniosek ,,...wynika z zestawienia przepisów zawartych w ust. 2 i 3 art. 7 ustawy o PTU w obecnym brzmieniu, zwłaszcza zmiana ust. 3 tego artykułu."

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

  1. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (Rzeczpospolitej Polskiej),
  2. art. 7 ust. 2 ustawy, z którego wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:a) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;b) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części,
  3. art. 7 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek,
  4. art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124,
  5. art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy który stanowi, że obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego,
  6. art. 106 ust. 7 ustawy, zgodnie z którym w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że każdorazowo należy dokonać oceny, czy przekazane towary są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 03.06.2005 r. i jego uzupełnienia z dnia 27.06.2005 r. wynika, że artykuły spożywcze przekazywane do zużycia w celu poczęstowania klientów spełniają to kryterium, tj. są przekazywane do zużycia na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Ponieważ w/w czynność nie wypełnia dyspozycji przepisu art. 7 ust. 2 ustawy, to czynność ta jako niewymieniona w art. 5 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co powoduje że Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej w celu udokumentowania tej czynności. Jednocześnie z zachowaniem warunków wskazanych przez Podatnika, tj. :

  • zaliczenia, zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, zakupu towarów zużywanych w celu poczęstowania klienta do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym,
  • udokumentowania podatku naliczonego fakturą VAT, zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy

- Podatnikowi, o którym mowa w art. 15, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 przysługuje prawo, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle przytoczonych przepisów prawa podatkowego stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 03.06.2005 r. i jego uzupełnieniu z dnia 27.06.2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj