Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/333/DJW/05
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/333/DJW/05
Data
2005.10.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Zrzeczenie podatnika


Słowa kluczowe
dochód z najmu
forma opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 1 października 2004 roku zawarł Pan z wyższą uczelnią umowę wynajmu mieszkania. Jako formę opodatkowania wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Złożył Pan w Urzędzie oświadczenie o wyborze jako formy opodatkowania ryczałtu. Jednak oświadczenie zaginęło. Nie posiada Pan kserokopii złożonego oświadczenia. Zadaje Pan pytanie czy pomimo zaistniałej sytuacji / braku złożonego dokumentu w Urzędzie oraz braku kserokopii/ można uznać za prawidłowe rozliczenie roczne dokonane na formularzu PIT –28.Stoi Pan na stanowisku, iż prawidłowe jest rozliczenie roczne na druku PIT – 28.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 24 sierpnia 2005 roku, za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 1 października 2004 roku zawarł Pan z Wyższą Szkołą Społeczno – Ekonomiczną umowę wynajmu mieszkania. Jako formę opodatkowania wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Złożył Pan w Urzędzie oświadczenie o wyborze jako formy opodatkowania ryczałtu. Jednak oświadczenie zaginęło. Nie posiada Pan kserokopii złożonego oświadczenia.

Zadaje Pan pytanie czy pomimo zaistniałej sytuacji / braku złożonego dokumentu w Urzędzie oraz braku kserokopii/ można uznać za prawidłowe rozliczenie roczne dokonane na formularzu PIT –28.

Stoi Pan na stanowisku, iż prawidłowe jest rozliczenie roczne na druku PIT – 28.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W myśl art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian) zgodnie z którym dochody osiągane przez podatnika z tytułu najmu, podnajmu, poddzierżawy oraz inne umowy o podobnym charakterze, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia, o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. 144 poz. 930 z późn. zm./, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający najem w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia najmu, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek informuje, że przepisy podatkowe nie nakładają na podatnika obowiązku posiadania kserokopii składanych w Urzędzie dokumentów.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj