Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2080/04/CIP
z 20 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2080/04/CIP
Data
2004.11.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju


Słowa kluczowe
faktura
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju
stawki podatku
trumna
usługi pogrzebowe
usługi transportowe
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Sytuacja I
Czy słusznie wyodrębniono w ramach świadczonych czynności wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz usługę transportu zwłok rozpoczynającego się na terytorium Niemiec? Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować oraz czy właściwą będzie 22 % stawka VAT dla dostawy towaru?
Czy całą trasę należy opodatkować w Niemczech i jak udokumentować taką usługę?
Zdaniem Podatnika przewóz towaru z Polski do Niemiec powinien być opodatkowany 22 % stawką podatku od towarów i usług w Polsce, a transport zwłok z Niemiec do Polski powinien być opodatkowany na terenie Niemiec.
Sytuacja II
Czy usługę transportu rozpoczynającego się w Polsce do granicy należy opodatkować stawką właściwą dla transportu pasażerskiego?
Zdaniem Podatnika dostawę trumny należy opodatkować 22 % stawką podatku od towarów i usług, transport zwłok do granicy 7 % stawką podatku od towarów i usług (transport pasażerski), a transport od granicy polskiej do miejsca dostawy zwłok powinien być opodatkowany na terenie Niemiec.


Stan faktyczny:

Przedmiotem działalności gospodarczej Podatnika są usługi pogrzebowe. W ramach prowadzonej działalności wykonuje następujące czynności:

Sytuacja I

  1. zawozi i dostarcza towar (trumnę) dla odbiorcy w Niemczech
  2. zabiera zwłoki z Niemiec do Polski i nie uczestniczy w pochówku
  3. wystawia fakturę za sprzedaż trumny i osobno fakturę za transport trumny
  4. wystawia fakturę za transport zwłok

Sytuacja II

  1. zabiera zwłoki z Polski do Niemiec
  2. wraca pusty
  3. wystawia fakturę ujmując w dwóch pozycjach trumny i osobno transport zwłok.

Wszystkie ww. usługi wykonywane są na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Świadczone przez Podatnika usługi nie są kompleksowymi usługami pogrzebowymi, ograniczają się wyłącznie do dostarczenia trumny i przewozu zwłok w tych trumnach.

Wartość sprzedaży towaru (trumien) na rzecz osób fizycznych mieszkających na terenie Niemiec nie przekroczy obowiązującego limitu dotyczącego sprzedaży wysyłkowej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mamy do czynienia zarówno z dostawą towaru, jak i świadczeniem usług oraz, że odbiorcami towarów i usług są wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

W myśl art. 2 pkt 23 przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

  1. podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 19, lub
  2. innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W myśl art. 23 ust. 1 ustawy w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszonej o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Stosownie do art. 23 ust. 3 ustawy przepis ust. 2 stosuje się, pod warunkiem że całkowita wartość towarów, innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że wartość dokonanej na rzecz osób fizycznych, zamieszkujących na terytorium Niemiec sprzedaży towarów (trumien) nie przekroczyła kwoty, o której mowa w art. 23 ust. 2.

W związku z powyższym miejscem świadczenia, przy dostawie trumien dokonanej na rzecz osób fizycznych zamieszkujących na terytorium Niemiec, będzie terytorium Polski.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zakwalifikowany przez Podatnika towar o symbolu PKWiU 52.63.10-00.00 nie został wymieniony w poszczególnych przepisach oraz w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług, jak i rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy ponadto usługę polegającą na transporcie towaru (trumny) z Polski do Niemiec, a także usługę transportu zwłok z Niemiec do Polski oraz z Polski do Niemiec.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenia ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 28 ust. 3 ustawy w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnatrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W związku z faktem, że odbiorcami świadczonych przez Podatnika usług transportu trumien są wyłącznie osoby fizyczne, nie będzie miał zastosowania art. 28 ust. 3 ustawy, a zatem miejsce świadczenia przedmiotowych usług zostanie określone zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż miejscem rozpoczęcia transportu trumien jest terytorium Polski miejscem świadczenia tych usług będzie Polska.

Odnosząc się do świadczonych usług transportu zwłok, należy zauważyć, że z załączonej do wniosku opinii Urzędu Statystycznego wynika, że usługi przewozu zwłok realizowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami, wykonywane na odrębne zlecenie, nie związane z kompleksową usługą pogrzebową, mieści się w grupowaniu PKWiU 60.23.14-00.00, są to zatem przewozy pasażerskie pozarozkładowe lądowe, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

Zgodnie z poz. 144 załącznika nr 3 do ustawy stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 % stosuje się do usług pasażerskiego transportu lądowego pozostałego.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Oznacza to, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce podlega tylko ta część usługi, która jest wykonywana na terytorium Polski ( z uwzględnieniem pokonanej odległości).

Jeżeli zatem usługi transportowe wykonywane są zarówno na terytorium kraju, jak i poza nim, usługi te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na odcinku krajowym według stawki 7 % natomiast część usługi wykonywana poza terytorium kraju podlega regulacjom przepisów państwa, na którego terytorium odbywa się transport.

W związku z powyższym za wykonanie usługi transportu na odcinku krajowym Podatnik wystawi fakturę, stosując stawkę 7 %.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze.

Stosownie do art. 106 ust. 4 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 – 3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj