Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-109/05/CIP
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-109/05/CIP
Data
2004.12.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dostawa towarów
lotnisko
opodatkowanie
podróżni
sprzedaż
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
wolny obszar celny


Pytanie podatnika
Czy towar dostarczony przez dostawców krajowych do sklepów i magazynów na terenie wolnych obszarów celnych w portach lotniczych, powinien być opodatkowany stawką 0 % czy 22%?
Jeśli 22 %, to czy po otrzymaniu od Podatnika dokumentu SAD potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty ma prawo do skorygowania wcześniej wystawionej faktury na stawkę 0 %?
Zdaniem Wnioskodawcy dostawca powinien zastosować stawkę właściwą dla danego towaru, a więc 22, 7 lub 3 %.Natomiast aby dostawca mógł zastosować stawkę VAT 0 %, litery a i b (pkt 22, ust. 1 art. 83 ustawy) powinno się stosować jednocześnie, ponieważ w momencie dostawy towaru nie wiemy jeszcze dokąd zostanie on wywieziony.
Podatnik stwierdza, że w przypadku sprzedaży podróżnemu udającemu się na teren Wspólnoty obowiązuje stawka odpowiednia do danego towaru (22, 7 lub 3 %), zaś udającemu się do państwa trzeciego – stawka 0 %.
Po sprzedaniu przez Podatnika towaru (dostarczonego ze stawką 22, 7 lub 3 %) pasażerom:
- udającym się poza terytorium Wspólnoty i potwierdzeniu tego faktu przez urząd celny, dostawca mógłby skorygować fakturę na stawkę 0 %,
- udającym się do krajów Unii – faktura dostawy pozostałaby bez zmian.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi sklepy na terenie wolnych obszarów celnych ustanowionych na terenie lotniczego przejścia granicznego. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 22 ustawy krajowi dostawcy towarów stosują stawkę podatku 0 %. Towary te sprzedawane są w sklepach Wnioskodawcy podróżnym udającym się do krajów Unii Europejskiej oraz poza obszar Wspólnoty.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostawy towarów do wolnych obszarów celnych:

  1. ustanowionych na terenie lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego, przeznaczonych do odsprzedaży podróżnym,
  2. przeznaczonych do wywozu dla odbiorcy poza terytorium Wspólnoty i objętych procedurą wywozu w rozumieniu przepisów celnych, w tym także w celu ich kompletacji, pakowania lub formowania przesyłek zbiorowych.

Przepis art. 83 ust 1 pkt 22 lit. a ustawy o VAT nie uzależnia opodatkowania dostawy towarów do wolnych obszarów celnych według preferencyjnej stawki 0 % VAT od tego, czy towar nabyty na tym obszarze przez podróżnego zostanie następnie przez niego wywieziony poza terytorium Wspólnoty.

Podkreślić należy, że ww. przepis stanowi samodzielna podstawę do zastosowania stawki 0 % VAT i dlatego jego zastosowanie nie jest uzależnione od spełnienia przesłanki wskazanej w wyżej cytowanym przepisie art 83 ust. 1 pkt 22 lit. b ustawy o VAT.

Ponadto, w myśl przepisu art. 83 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 22 w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj