Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/86/2/2005/IW
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/86/2/2005/IW
Data
2005.12.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych


Słowa kluczowe
zabezpieczenie


Pytanie podatnika
Jaki rodzaj majątku i w jaki sposób firma może przedstawić w Urzędzie Skarbowym jako zabezpieczenie majątkowe, o którym mowa w art. 87 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług, gdy do obrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 3 został wliczony obrót z tytułu otrzymanej przedpłaty na eksport towarów? Jak należy rozumieć pojęcie :- zabezpieczenie majątkowe, o którym mowa w art. 87 ust. 3a, tzn. jaki rodzaj majątku i w jakiej formie należy dokonać takiego zabezpieczenia? W jaki sposób odbywa się rozwiązanie zabezpieczenia?


POSTANOWIENIE
W dniu 28.07.2005r. Spółka wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 23.08.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała w lipcu 2005r. przedpłatę od kontrahenta zagranicznego tytułem eksportu towarów. Otrzymana zaliczka została zafakturowana w lipcu 2005r. w terminie 7 dni od daty wpływu waluty na rachunek bankowy z zastosowaniem 0% stawki należnego podatku VAT.Fakturę eksportową ( wartość faktury w części otrzymanej zaliczki) wystawiono w pierwszych dniach sierpnia 2005r. i w tymże czasie wywieziono towar poza granicę UE.
Dokument SAD potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE Firma otrzymała w dniach 16-17.08.2005r. tj. przed złożeniem deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2005r.
Pytanie Wnioskodawcy:
Jaki rodzaj majątku i w jaki sposób firma może przedstawić w Urzędzie Skarbowym jako zabezpieczenie majątkowe, o którym mowa w art. 87 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług, gdy do obrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 3 został wliczony obrót z tytułu otrzymanej przedpłaty na eksport towarów... Jak należy rozumieć pojęcie :
- zabezpieczenie majątkowe, o którym mowa w art. 87 ust. 3a, tzn. jaki rodzaj majątku i w jakiej formie należy dokonać takiego zabezpieczenia... W jaki sposób odbywa się rozwiązanie zabezpieczenia...

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy o rodzaju zabezpieczenia majątkowego powinna decydować strona (Urząd Skarbowy), która takowego wymaga.
Jednocześnie ustawa o VAT nie wyszczególnia rodzajów zabezpieczeń majątkowych, co pozwala domniemać, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego ma dowolność w ich wyborze.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zgodnie z art. 87 ust.2 cyt. ustawy z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.
Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
Zgodnie z art. 87 ust. 3 cyt. ustawy różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
Zgodnie z art. 87 ust. 3a cyt. ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.
Zgodnie z art. 33 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) zabezpieczenie następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji albo w formie określonej w art. 33d. W razie złożenia wniosku o zabezpieczenie w formie określonej w art. 33d zabezpieczenie w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w zakresie objętym tym wnioskiem, może nastąpić po wydaniu postanowienia odmawiającego przyjęcia zabezpieczenia.
Zgodnie z art. art. 33d cyt. ustawy wykonanie decyzji o zabezpieczeniu następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia wykonania zobowiązania określonego w decyzji o zabezpieczeniu wraz z odsetkami za zwłokę, w formie:
1) gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
2) poręczenia banku;
3) weksla z poręczeniem wekslowym banku;
4) czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
5) zastawu rejestrowego na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski - według ich wartości nominalnej;
6) depozytu w gotówce.
Jak wynika z art. 33f cyt. ustawy strona może dowolnie wybrać formę lub formy zabezpieczenia, o których mowa w art. 33d.
Zgodnie z art. 33g cyt. ustawy w sprawie przyjęcia zabezpieczenia, o którym mowa w art. 33d, wydaje się postanowienie, na które przysługuje zażalenie.
Mając powyższe na uwadze to Podatnik sam wybiera formę zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Zabezpieczenie to wygasa z chwilą przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj