Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej
PO.III-443/9/05
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO.III-443/9/05
Data
2005.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
starostwo
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, ustanowione decyzjami wojewody i w drodze umów cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Starostwa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w piśmie z dnia 19 maja 2005 r., uzupełnionego pismami z dnia 19 lipca i 28 lipca 2005 r., ocenia jako nieprawidłowe stanowisko przedstawione w punkcie 1 wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 19 maja 2005 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek Starostwa Powiatowego w (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.
W punkcie 1 w/w wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Starostwo Powiatowe realizując zadania publiczne w zakresie gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa pobiera opłaty z tytułu użytkowania wieczystego w/w nieruchomości. Prawo wieczystego użytkowania tych nieruchomości zostało ustanowione przed 1.05.2004 r. decyzjami Wojewody (...) oraz w drodze umów cywilnoprawnych potwierdzonych aktami notarialnymi.
Przy tak określonym stanie faktycznym Strona zapytuje, czy opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wnoszone po 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zarówno te ustalone decyzjami, jak i wynikające z umów cywilnoprawnych).
Starostwo stoi na stanowisku, że wszystkie opłaty z tytułu wieczystego użytkowania są opodatkowane.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem Podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów na terytorium kraju zasadniczo rozumie się - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług, jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w ust. 2 tego przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji tej wynika, że działalność gospodarcza w rozumieniu tej ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców, lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Niemniej w dalszych ustępach art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca dokonał pewnych wyłączeń z zakresu obejmującego podmioty, które spełniają warunki do uznania ich za podatników w myśl ust. l i 2 tegoż artykułu. Między innymi w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług postanowił, iż nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z treści wyżej powołanych art. 5 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług wypływa wniosek, że zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług ograniczony jest przez dwa czynniki - przedmiotowy (opodatkowaniu podlega wyłącznie dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług) oraz podmiotowy (dostawa i usługi muszą być dokonywane przez podatników działających w takim charakterze).

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu ww. przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Pobierane opłaty przesądzają zaś o odpłatnym charakterze tych usług. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste będące w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju jest objęte zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o ile czynność ta jest dokonywana przez podatnika działającego w takim charakterze. Organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy niewątpliwie są podatnikami podatku od towarów i usług w zakresie realizowanych czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Tak więc oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej na podstawie umowy cywilnoprawnej, jako że jest dokonywane przez podatnika działającego w takim charakterze, jest objęte zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nie jest natomiast objęta zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługa oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, której źródło świadczenia tkwi w samej ustawie (zdarzeń powstałych z mocy prawa).W przypadku gdy oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpiło na podstawie decyzji wojewody, a więc nie na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, usługi te - w świetle treści art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług - nie są dokonywane przez podatnika i w związku z tym nie są objęte zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zważyć należy, iż nie każda świadczona przez podatnika (Starostwo) usługa oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, której źródło świadczenia tkwi w zawartej cywilnoprawnej umowie (czyli czynność objęta zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług) powoduje wystąpienie podatku należnego. Nie powoduje wystąpienia podatku należnego czynność, dla której ustawa o podatku od towarów i usług lub akty do niej wykonawcze przewidują zwolnienie od podatku. Zgodnie z sect 8 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku oddanie w użytkowane wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolnicze.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji. .

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj