Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-105/05
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-105/05
Data
2005.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
masa upadłościowa
okres
otrzymanie towaru


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługuje prawo do korekty podatku naliczonego w sytuacji gdy nie odebrano towaru, a sprzedawca ogłosił upadłość ?
Od kiedy należy liczyć okres 5-cio letni do dokonania korekty podatku naliczonego ?


Postanowienie


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest - w części dotyczącej dotyczącej korekty podatku naliczonego - prawidłowe, natomiast nieprawidłowe w zakresie obliczenia 5 letniego okresu, w którym należy dokonać korekty.


Uzasadnienie


W dniu 14.06.2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie: Czy Spółce przysługuje prawo do korekty podatku naliczonego w niżej opisanej sytuacji. Od kiedy należy liczyć okres 5 letni do dokonania korekty podatku naliczonego.

Z treści pisma wynika, że Spółka w miesiącu czerwcu 2001 r. zakupiła towar na fakturę, którego nie odebrano w dniu zakupu ani w następnych dwóch dniach ze względu na brak transportu. W następnych dniach - kiedy Spółka chciała zabrać towar - właściciel obiektu dzierżawionego przez firmę, od której Spółka zakupiła towar nie wydał tego towaru. W krótkim czasie firma, od której Spółka zakupiła towar ogłosiła upadłość. Towar Spółki został zajęty przez syndyka masy upadłej pomimo, że był on powiadomiony o składowaniu w obiekcie towaru Spółki. Sprawa została skierowana do sądu. Po wygranej sprawie w sądzie, syndyk zwrócił towar Spółce w miesiącu styczniu 2003 r. dokumentując dostawę dokumentem WZ. Zdaniem Spółki, ma prawo do korekty podatku naliczonego za miesiąc styczeń 2003 r., zgodnie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Od tego okresu należy też liczyć 5 letni okres korekty.

Prawo podatnika podatku VAT do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług związanych z działalnością opodatkowaną generalnie kształtuje się w oparciu o dwa kryteria, tj. termin otrzymania dokumentu oraz dostawę towaru. Zasada ta wynika bezpośrednio:
- do 30.04.2004 r. z art. 19 ust. 1, ust. 3 pkt 1 oraz ust. 3 a ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ),
- od 01.05.2004 r. z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 oraz art. 86 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ).
Ustawodawca przewidział również szczególne zasady rozliczeń podatku naliczonego, a ich katalog został określony w art. 86 ust. 10 pkt 2 - 5 wyżej cyt. ustawy z 11 marca 2004 r.

Zatem prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego generalnie nie jest ustalane w odniesieniu do terminu wystawienia dokumentu, lecz daty jego otrzymania z uwzględnieniem dostawy towaru - przy zachowaniu bezpośredniego związku dokonanego zakupu z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Przepis art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) stanowi, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że obecnie Spółka ma prawo do korekty podatku naliczonego wykazanego w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2001 r. Okres 5-cio letni do dokonania korekty należy liczyć od początku 2001 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj