Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/GP/423/538/EC/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/GP/423/538/EC/05
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Strona --> Pełnomocnictwo

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
pełnomocnictwo
podpis


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest umocowanie pełnomocnika do podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu podatnika?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 w związku z art.14a § 4 i art.15 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami / , w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 12.10.2005r. / wpływ do Urzędu 08.11.2005r./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za niesłuszne.

UZASADNIENIE

Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy zasad podpisywania deklaracji podatkowych składanych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i obowiązku podpisywania ich przez uprawnione do tego osoby.

Jak wynika z pisma, podatnik powołując się na art. 96 Kodeksu Cywilnego udzielił pełnomocnictwa osobie fizycznej , uprawniając ją do podpisywania deklaracji podatkowych.Według stanowiska Strony, art.136 i 137 ustawy Ordynacja podatkowa oraz art.105 -109 Kodeksu Cywilnego umożliwia Stronie umocowanie pełnomocnika do podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem.

Pytanie podatnika dotyczy potwierdzenia możliwości udzielania osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zaprezentowanego stanowiska w sprawie postanawia udzielić następującej interpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Czynność polegająca na sporządzeniu deklaracji w imieniu i na rzecz podatnika, płatnika czy inkasenta, pod którą można rozumieć również podpisanie deklaracji, stanowi czynność materialno - techniczną, polegającą na przygotowaniu określonego dokumentu. Pełnomocnik bazuje przy tym na dokumentach i informacjach przekazanych mu przez podatnika, który posiada wiedzę dotycząca stanu faktycznego będącego podstawą do ustalania jego zobowiązań podatkowych, natomiast podpisanie deklaracji przez podatnika jest złożeniem przez niego oświadczenia wiedzy, pod sankcją odpowiedzialności karnej skarbowej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

Złożenie tego oświadczenia jest czynnością mającą ogromne znaczenie dla powstania i ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego.Tym samym złożenie na deklaracji podatkowej podpisu, przez osobę upoważnioną do składania i przyjmowania w imieniu podatnika, oświadczeń woli, w tym także podpisywania i składania deklaracji podatkowych lub dokumentów kierowanych do organów podatkowych, nie zwalnia podatnika, płatnika czy inkasenta z obowiązku złożenia podpisu pod sporządzoną i podpisaną przez pełnomocnika deklaracją czy zeznaniem.

W kwestii podpisania deklaracji CIT-2 przez pełnomocnika wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13.02.1998r. sygn. Akt I S.A./ Gd 1071/96 w którym stwierdził , że " wymagane prawem zeznanie podatnika zawiera oświadczenie wiedzy , a nie woli . Winno być ono prawdziwe pod rygorem skutków karnych. Nie może zatem być złożone przez pełnomocnika , a tylko wyłącznie przez podatnika (bądź jego ustawowego przedstawiciela)".

Jednocześnie w sprawie podpisywania zeznań , deklaracji przez pełnomocników będących doradcami podatkowymi , wypowiedział się również ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku o sygnaturze akt VI S.A./Wa 1245/04 ( fragmenty niniejszego orzeczenia opublikowane zostały w " Gazecie Prawnej" oraz " Rzeczpospolitej" z dnia 19.04.2005r.) . Jak wynika z tez tego orzeczenia , zeznanie podatkowe , ma charakter oświadczenia wiedzy , a nie woli, co wyklucza podpisanie go przez pełnomocnika. ( także będącego doradcą podatkowym) Sporządzenie bowiem zeznania - o którym mowa w ustawie z dnia 05.07.1996r. o doradztwie podatkowym / Dz.U. z 2002r. Nr 9, poz. 68 z póżn. zmianami/ - w imieniu i na rzecz podatników , płatników i inkasentów nie obejmuje jego podpisania.

W powyższej sprawie została wydana wiążąca decyzja w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przez Izbę Skarbową w Gdańsku z datą 15.06.2005r. Sygnatura : BI/4218-0010/05 i opublikowana w serwisie internetowym Systemu Informacji Podatkowej Ministerstwa Finansów.

Reasumując należy stwierdzić, iż stanowisko strony jest nieprawidłowe gdyż udzielanie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych jest niezgodne z przepisami prawa podatkowego. Deklaracje podatkowe powinny być podpisywane przez osoby uprawnione , zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem, do zarządzania jednostką.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia tego zdarzenia.

Pouczenie

Zgodnie z art.14b § 1 Ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta.Zgodnie z art.14b § 2 Ustawy j.w - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.14 a § 4 - Ustawy Ordynacja podatkowa służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj