Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
USI-415/13/05/int.
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI-415/13/05/int.
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy poniesione wydatki na budowę podjazdu z windy do samochodu i na ulicę mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi budowlanej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art.216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 lipca 2005 r. o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W dniu 04 lipca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynęło pismo, wktórym pyta Pan czy poniesione na budowę podjazdu z windy do samochodu i na ulicę mogą być odliczone na ogólnych zasadach, tj. od podatku w ramach ulgi budowlanej. Z treści pisma wynika, że jest Pan osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu niepełnosprawności, która ma trwały charakter (porusza się Pan wyłącznie przy pomocy wózka inwalidzkiego). W bieżącym roku chciałby Pan wyłożyć kostką brukowo-betonową dojazd do windy, do bramy i furtki w miejsce zniszczonej po zimie starej ponad 20-letniej nawierzchni betonowej.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażone w piśmie uzupełniającym złożonym w dniu 20 września 2005 r. stwierdza Pan, że ,,koszty poniesione na budowę podjazdu z windy do samochodu i wyjazd na ulicę mogę odliczyć w ramach ulgi budowlanej".

W związku z tym, że nie określił Pan o jaką ulgę budowlaną Pan pyta (,,dużą" ulgę budowlaną czy ulgę na remont i modernizację), biorąc pod uwagę fakt, że od 01 stycznia 2002 roku ustawodawca wykreślił z ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tzw. ,,dużą" ulgę budowlaną odliczaną od podatku (z zeznań podatkowych znajdujących się w bazie danych tut. Organu Podatkowego wynika,że nie nabył Pan przed 01 stycznia 2002 roku prawa do odliczeń w ramach w/w ulgi), a z kontekstu poprzednich Pana zapytań wynika,że dokonywane wydatki związane z Pana niepełnosprawnością dotyczą istniejącego już budynku, tut. Organ Podatkowy stanowisko w przedmiotowej sprawie przedstawia w odniesieniu do przepisów dotyczących ulgi na remont i modernizację.

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Podlegać zatem będzie odliczeniu od podatku ulga z tytułu ponoszenia przez podatnika wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczonych na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Ustawa podatkowa nie definiuje wprawdzie pojęcia budynku mieszkalnego oraz pojęcia ,,remont i modernizacja", jednakże nie można tych pojęć definiować dowolnie, w oderwaniu od ich znaczenia w dziedzinie inwestycji i budownictwa.

W myśl przepisów prawa budowlanego (art. 3 pkt 2a i pkt 8 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r.- Prawo budowlane - Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) przez wskazane poniżej pojęcia należy rozumieć:

budynek- obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach,

budynek mieszkalny jednorodzinny- budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość,

remont- wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji.Pod pojęciem modernizacji należy rozumieć trwałe ulepszenie, unowocześnienie istniejącego budynku lub lokalu mieszkalnego.

Potwierdzeniem,że ulga z tytułu wydatków remontowo-budowlanych wiąże się w sposób bezpośredni z budynkiem lub lokalem mieszkalnym a nie również z infrastrukturą wokół budynku jest stosowne unormowanie jej w ustawie o podatku dochodowym.

Rozstrzygając przedmiotowe zagadnienie należy również odnieść się do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). W myśl § 1 za wydatki na remont i modernizację uważa się m. in. wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń, zakup usług związanych z robotami określonymi w załącznikach. Wykaz robót zaliczonych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (załącznik nr 1 do powołanego rozporządzenia) nie zawiera robót związanych z wyłożeniem kostki brukowej wokół domu.

Reasumując należy stwierdzić,że wydatki dotyczące wyłożenia kostką brukowo-betonową dojazdu do windy, do bramy i furtki nie będą stanowiły podstawy do odliczenia w ramach ulgi remontowej, gdyż:

  • nie stanowią części składowej budynku i mogą być w każdej chwili odłączone od budynku
  • nie dotyczą robót i materiałów wymienionych w cyt. wyżej Rozporządzeniu, które można zaliczyć do wydatków uprawniających do odliczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono, jak w sentencji.

Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez Spółkę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku i traci moc z chwilą zmiany przepisów jego dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj