Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DD-G-415/28/05
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD-G-415/28/05
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
samochód osobowy
samochód używany
sprzedaż rzeczy
zbycie rzeczy
zeznanie podatkowe
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy od sprzedaży samochodu sprowadzonego z zagranicy, dokonanej przed upływem 6 miesięcy od daty nabycia, należy odprowadzić podatek (i w jakim terminie)?
W jaki sposób ustalić dochód ze sprzedaży oraz w którym zeznaniu wykazać dochód, jeśli sprzedaż nastąpi w innym roku niż nabycie?


Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem:
1) czy od sprzedaży samochodu sprowadzonego z zagranicy, dokonanej przed upływem 6 miesięcy od daty nabycia, należy odprowadzić podatek i w jakim terminie,
2) czy do nakładów (kosztów zbycia) należy dodać koszty:
- opłaty rejestracyjnej w kraju zakupu,
- ubezpieczenia do czasu zarejestrowania samochodu,
- paliwa zakupionego na drodze przejazdu do Polski,
- opłaty za korzystanie z autostrad,
- dojazdu do kraju zakupu, diety za każdy dzień pobytu, koszty noclegu lub ryczałtów za nocleg,
- podatku akcyzowego,
- napraw, opłat za znaki opłaty skarbowej, opłat za przygotowanie dokumentów przez Agencję Celną,
- książki pojazdu,
- podatku od czynności cywilnoprawnych
3) w którym zeznaniu wykazać dochód, jeśli sprzedaż nastąpi w innym roku niż nabycie?
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) odrębnym źródłem przychodów jest zbycie rzeczy ruchomych.

Zbycie to stanowi źródło przychodów, jeżeli:
- odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, oraz
- zbycie następuje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło zbycie.

Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych jest, stosownie do art. 24 ust. 6 wymienionej wyżej ustawy, różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poniesionych w czasie posiadania rzeczy.

Odwołując się do wykładni systemowej i ustalenia zakresu zwrotu " koszt nabycia" rzeczy z odpowiednim uwzględnieniem pojęcia kosztu w rozumieniu w szczególności przepisów art. 22 ust. 1 i art. 22 g ust. 3 oraz art. 23 ustawy należy przyjąć, że kosztem nabycia rzeczy, o którym mowa w art. 24 ust. 6 ustawy jest kwota należna zbywcy oraz koszty związane z zakupem poniesione do dnia rozpoczęcia używania rzeczy. Nakładami będą natomiast udokumentowane wydatki poniesione na samochód w czasie jego posiadania, takie jak np. zakup części zamiennych czy remonty.

W przedmiotowej sprawie za koszt nabycia należy z wymienionych w zapytaniu kosztów uznać udokumentowany koszt opłaty rejestracyjnej, wartość ubezpieczenia w drodze (bez ubezpieczenia AC i OC w kraju związanego z eksploatacją pojazdu), podatku akcyzowego, napraw, opłaty za znaki opłaty skarbowej, opłaty za przygotowanie dokumentów przez agencję celną, koszt książki pojazdu oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie są kosztem nabycia pozostałe wymienione w zapytaniu wydatki.

Dochód uzyskany ze zbycia rzeczy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje konieczności składania deklaracji i wpłacania zaliczki (podatku) z tego tytułu w ciągu roku podatkowego, należy go wykazać w zeznaniu rocznym (PIT-36) składanym za rok podatkowy, w którym dokonano zbycia rzeczy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej dokonania i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj