Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDFD/415-54/05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFD/415-54/05
Data
2005.11.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
wydatki mieszkaniowe
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy kupując dom wraz z działką i udziałem w drodze dojazdowej (umowa przedwstępna z 2001 roku potwierdzona aktem notarialnym) podatnik nabył prawo do ulgi umożliwiającej odliczenie od podatku kwoty wydanej na zakup gruntu?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 20.10.2005 r. (data wpływu do Urzędu 21.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej nabycia prawa do ulgi na zakup działki wraz z domem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.10.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 11.12.2001 roku podatnik zakupił dom wraz z działką i zawarł ze sprzedającym umowę przedwstępną sprzedaży, potwierdzoną aktem notarialnym, wpłacając zadatek w wysokości 12.000 zł.
W dniu 29.05.2002 r. zawarta została umowa sprzedaży ww. domu i gruntu, potwierdzona aktem notarialnym. W 2002 roku rozliczając roczną deklarację podatnik chciał odliczyć należną ulgę za zakup działki, jednak został poinformowany przez pracownika Urzędu Skarbowego, że ulga ta jest nienależna w związku z tym skorygował deklarację roczną za 2002 rok i ulgi tej nie odliczył.We wniosku podatnik zajął stanowisko, że dokonując w 2001 roku zakupu umową przedwstępną i wpłacając zadatek potwierdzony aktem notarialnym, nabył prawo do ulgi umożliwiającej odliczenie od podatku kwoty wydanej na zakup działki pod dom.

Wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania. Konsekwencją tego jest wyjątkowy charakter ulg, odliczeń i zwolnień pojmowanych ściśle i zawężająco. Dlatego też przepisy wprowadzające takie ulgi nie mogą być interpretowane z zastosowaniem wykładni rozszerzającej albo ścieśniającej, a jedynie z zastosowaniem wykładni literalnej.

Literalnie zaś art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku stanowił, że podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone nazakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Z dniem 1 stycznia 2002 roku art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał nowe brzmienie.
Jednakże stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509), podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)- f) ustawy (m.in. na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.
Użyte przez ustawodawcę sformułowanie "pod budowę" każe uznać, że grunt ten w chwili nabycia powinien być przeznaczony pod mający dopiero powstać budynek mieszkalny. Istnienie na nabywanym gruncie budynku uniemożliwia skorzystanie z ww. ulgi podatkowej.
W świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnik dokonał zakupu zabudowanego gruntu, a nie zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. W tym stanie sprawy kwota wydatków poniesionych na zakup zabudowanego gruntu nie uprawnia do skorzystania z odliczenia od podatku za 2002 r.

Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Stosownie do art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę dokonanej wyżej oceny prawnej lub zmiany (uchylenia) postanowienia w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj