Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DM/321/05/PI/IN
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DM/321/05/PI/IN
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Nabycie za granicą


Słowa kluczowe
darowizna
pieniądze


Pytanie podatnika
Czy darowizna kwoty pieniędzy uczyniona na rzecz osoby nie będącej obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, której nabycie nastąpi za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce ?


POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 14 a §1, 3, 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm./ w odpowiedzi na wniosek X z dn. 23.08.2005 r., (wpłynął do tutejszego Urzędu w dn. 29.08.2005 r.), uzupełniony w dniu 15.09.2005 r. w sprawie wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola


p o s t a n o w i ł


- uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Pytanie:
Czy darowizna kwoty pieniędzy uczyniona na rzecz osoby nie będącej obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, której nabycie nastąpi za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce ...
Stan faktyczny:
Zamiar uczynienia darowizny kwoty pieniędzy należących do obywatela RP na rzecz obywatela innego państwa, której nabycie nastąpi za granicą.
Stanowisko wnioskodawcy:
Uczyniona w Polsce darowizna posiadanej w Polsce kwoty pieniędzy na rzecz obywatela innego państwa, której nabycie nastąpi za granicą nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn /Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm./ podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.
Z kolei art. 2 w/w ustawy stanowi, iż nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z treści tych przepisów ustawy podatkowej, wynika że co do zasady opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyjątkowa sytuacja przewidziana została w art. 2, stanowiącym, że podatkowi podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwestią istotną wydaje się określenie tego, czy dla podlegania polskiej ustawie podatkowej, rzecz będąca przedmiotem darowizny musi znajdować się na terytorium RP w momencie zawarcia umowy darowizny czy też w momencie nabycia tej rzeczy, jeżeli działania te nie nastąpiły jednocześnie i w tym samym miejscu. Odpowiedzi na to pytanie nie udziela treść art. 1, jednak pośrednio wskazuje to art. 2 w/w ustawy, stanowiący o nabyciu rzeczy znajdujących się za granicą. Art. 2 w/w ustawy wskazuje na moment zawarcia umowy darowizny jako moment decydujący o podleganiu opodatkowaniu przy nabyciu własności rzeczy znajdujących się za granicą.
Umowa darowizny jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 §1 Kc). Umowa stron ma charakter umowy zobowiązującej i jednostronnej. Z treści przepisów o darowiźnie wynika, że jeśli oświadczenie o darowiźnie i jej przyjęcie nie następują w tym samym czasie to za moment zawarcia umowy należy uznać moment oświadczenia darczyńcy (zobowiązania się), a świadczenie i przyjęcie darowizny przez obdarowanego stanowi wykonanie tej umowy. W myśl art. 890 §1 Kc oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, obywatel RP ma zamiar darować należące do niego środki pieniężne obywatelowi innego państwa i nabycie tych środków nastąpi za granicą.
Przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy wymaga by rzecz lub prawa będące przedmiotem spadku lub darowizny znajdowały się na terytorium RP.

Analiza stanu faktycznego sprawy wskazuje, że przedmiot darowizny tj. pieniądze znajdują się w Polsce, bowiem wykonując umowę darowizny darczyńca przekaże te pieniądze obywatelowi innego państwa i nabycie ich nastąpi za granicą. W związku z tym, uznać należy, że umowa darowizny zawarta zostanie na terytorium RP, bowiem na terytorium RP nastąpi oświadczenie darczyńcy i na terytorium RP znajduje się przedmiot darowizny. Wobec tego, do takiej darowizny ma zastosowanie polska ustawa podatkowa i na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanawia jak w sentencji.

Pouczenie
W myśl art. 14 a § 4 oraz art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.
Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionego stanu faktycznego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj