Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/72/05
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/72/05
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
nabycie
nabycie od podmiotu zagranicznego
samochód używany
środek transportowy
zagraniczna osoba fizyczna


Pytanie podatnika
Czy "nabycie od dostawcy (nie posiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności oraz stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju) używanego samochodu jest przypadkiem, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 5 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) tzn. czy nabywca samochodu jest podatnikiem VAT obowiązanym do wystawienia faktury wewnętrznej ? "


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonuje zakupu z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej używanych samochodów osobowych m.in. od osób nie zarejestrowanych jako VAT UE.

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje, że nabywanie środków transportu od osób fizycznych, które nie zostały zarejestrowane w europejskim systemie NIP nie powoduje, że nabywca tych towarów z tytułu tych transakcji staje się podatnikiem.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Na podstawie art.9 ust.1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Wyżej powołany przepis zgodnie z art.9 ust.2 ustawy o VAT stosuje się, pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15 lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się zatem transakcje, które spełniają wszystkie warunki, o których mowa w wyżej cytowanym art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że dokonującymi dostawy używanych środków transportu są m.in. osoby fizyczne i podmioty nie zarejestrowane dla celów podatku VAT na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zatem z uwagi na status dostawcy (nie zarejestrowany jako VAT UE) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym stanowi art.9 ust.1 i 2 ustawy o VAT nie występuje, gdyż dostawca używanych pojazdów samochodowych, który nie dokonał w kraju dostawy rejestracji dla celów podatku VAT nie jest podatnikiem tego podatku (art.9 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT).

Ponadto we wniosku podano, że dokonując rozliczeń nabywanych z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej używanych samochodów osobowych dotychczas stosowano zasadę, o której mowa w art.17 ust.1 pkt 5 ustawy o VAT i w celu zaewidencjonowania tych transakcji wystawiano faktury wewnętrzne i uwzględniano je w deklaracjach dla podatku od towarów i usług w podatku należnym i naliczonym.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, na który powołano się we wniosku stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Przepis powyższy dotyczy dostawy towarów dokonywanej przez podatnika podatku od wartości dodanej (zarejestrowanego w kraju dostawy), który dokonuje sprzedaży towarów na terenie kraju ( Polski) i nie jest jednocześnie zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług.

W przypadku transakcji z takimi podmiotami występuje rozliczanie podatku od towarów i usług wg stawek obowiązujących w Polsce. Zgodnie z art.106 ust.7 ustawy o VAT transakcje takie należy udokumentować fakturami wewnętrznymi i uwzględnić je w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Reasumując transakcje nabycia używanych środków transportu od osób fizycznych, które nie zostały zarejestrowane w europejskim systemie NIP nie powodują, że dokonujący tych nabyć staje się podatnikiem podatku VAT, o którym stanowi art.17 ust.1 pkt 5 ustawy o VAT. Nabycia te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju nabycia.

Stanowisko zawarte we wniosku uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj