Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/92/05
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/92/05
Data
2005.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
prawa autorskie
stawki podatku
telewizja
usługi pomocnicze
usługi realizacji materiałów filmowych
usługi związane z produkcją taśm wideo, nagrań wideo, filmów


Pytanie podatnika
Czy działalność w zakresie realizacji zdjęć telewizyjnych - operator kamery oraz opracowania dziennikarskie wraz z przeniesieniem praw autorskich, po zmianie przepisów ustawy VAT od 01.06.2005r. jest zwolniona od podatku od towarów i usług ?


We wniosku podano : "Posiadam umowę z telewizją publiczną TVP3 na realizację zdjęć telewizyjnych - operator kamery oraz opracowania dziennikarskie wraz z przeniesieniem praw autorskich (nie jestem producentem programów realizowanych przez TVP)." Podano również symbol pod jakim sklasyfikowana została działalność - PKWiU 92.11.32.

Zdaniem pytającej "wykonywane czynności powinny być zwolnione z załącznika nr 4 w poz.11 jako usługi związane z kulturą w tym usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawach autorskich i pokrewnych - ex 92".

Organ podatkowy rozpatrując wniosek stwierdził:
Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.) "zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy".

W poz. 11 ww. załącznika wymienione zostały usługi (PKWiU ex 92) związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (...) - z wyłączeniem :
1) usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) (...),4) (...),5) (...),
5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
6) (...),7) (...),
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2) z zastrzeżeniem poz.12.

W poz.12 załącznika nr 4 do ustawy VAT jako zwolnione od podatku od towarów i usług wymieniono usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) działalność agencji informacyjnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że do 31.05.2005r. wykonywała Pani usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92 11 32 tj. usługi pomocnicze związane z produkcją filmów, nagrań wideo i DVD, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Usługi te zaliczała Pani do usług twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Świadczone usługi polegające na realizacji zdjęć telewizyjnych (operator kamery, opracowania dziennikarskie, przeniesienie praw autorskich) kwalifikuje Pani do usług wymienionych w poz.11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT jako zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Rozpatrując wniosek wzięto pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, wyżej podane przepisy oraz art.1 ust.1 i 2 pkt 9 ustawy z dnia 04.02.1994r.o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U.Nr 80, poz.904 z 2004r. ze zm.), który stanowi, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory audiowizualne (w tym filmowe).

W myśl art.69 ustawy jak wyżej "Współtwórcami utworu audiowizualnego są osoby, które wniosły wkład twórczy w jego powstanie, a w szczególności : reżyser, operator obrazu, twórca adaptacji utworu literackiego, twórca stworzonych dla utworu audiowizualnego utworów muzycznych lub słowno-muzycznych oraz twórca scenariusza".

Świadczone przez Panią usługi realizacji zdjęć telewizyjnych, jako usługi pomocnicze związane z produkcją filmów wykonywane przez Panią jako współtwórcę utworu audiowizualnego, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych mieszczą się w grupie PKWiU 92, którą zamieszczono w poz.11 załącznika nr 4 jako usługi związane z kulturą. Usługi te do dnia 31.05.2005r. były zwolnione z podatku od towarów i usług.

Jednakże ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) ustawodawca wyłączył z powyższej grupy usługi związane z produkcją filmów i nagrań wideo określonych symbolem PKWiU 92.11.

W konsekwencji nastąpiło również wyłączenie ze zwolnienia od podatku VAT usług pomocniczych związanych z produkcją filmów, gdyż usługi te sklasyfikowane PKWiU - 92.11.32 mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.11.

Wykonywane przez Panią usługi nie mieszczą się również w poz.162 załącznika nr 3 ustawy o VAT ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie usług twórców i artystów wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.Ze stanu faktycznego wynika, że Pani nie udziela licencji do korzystania z praw autorskich lecz dokonuje ich zbycia.

Zatem świadczone przez Panią usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% - zgodnie z art.41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm).

Stanowisko zawarte we wniosku uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj