Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rypinie
PP-443/27/28/05/EK
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/27/28/05/EK
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Rypinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
koszty zastępstwa procesowego
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy z tytułu wygranej sprawy przysługują Pani koszty zastępstwa procesowego zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu, czy kwota ta powinna być opodatkowana podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług niezależnie od jej wysokości.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku od towarów i usług, w świetle stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 29.08.2005 r. (data wpływu do urzędu- 31.08.2005 r.) uznaje stanowisko Pani za n i e p r a w i d ł o w e.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 29.08.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu- 31.08.2005 r.) zwróciła się z Pani z wnioskiem o interpretację przepisów dot. stosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku jest Pani zatrudniona jako radca prawny między innymi w przedsiębiorstwie Komunalnym “...” spółce z o.o. w Rypinie na #188; etatu (umowa o pracę). W ramach umowy o pracę odbywa się prowadzenie spraw sądowych.

Wskazuje Pani, iż w myśl art. 224 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 123, poz. 1059 z późn. zm.) z tytułu wygranej sprawy przysługują Pani koszty zastępstwa procesowego zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu. W związku z wątpliwościami pracowników działu księgowości prosi Pani o wyjaśnienie, czy kwota ta powinna być opodatkowana podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług niezależnie od jej wysokości.

Pani zdaniem ma w sprawie zastosowanie art. 113 ww. ustawy i opodatkowaniu podlegałyby koszty zastępstwa, jeżeli przekraczałyby kwotę 10.000 euro. Jeżeli są niższe, nie ma zastosowania art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie, udzielając interpretacji w przedmiotowej sprawie, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak wynika z powyższego, przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia powodujące przysporzenie majątkowe u podatnika, a mające źródło w łączącym podatnika z pracodawcą stosunku pracy.

W sytuacji więc, gdy radca prawny zatrudniony na umowę o pracę, realizuje także czynności polegające na wykonywaniu zastępstwa procesowego i otrzymuje zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu należności tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, należności te należy traktować jako przychód ze stosunku pracy, a w szczególności jako wszelkie inne koszty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona.

W danym stanie faktycznym oznacza to, iż otrzymywane przez Panią należności tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego wynikające z art. 224 ust. 2 ustawy o radcach prawnych stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

W myśl zaś art. 15 ust. 3 pkt 1 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1 - 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jak wskazano wyżej, wypłacane radcy prawnemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę należności tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego należy traktować jako przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle więc art. 15 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług czynności wykonywane przez radcę prawnego nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą; nie jest więc on podatnikiem podatku od towarów i usług.

Reasumując, skoro czynności zastępstwa procesowego wykonuje Pani w ramach stosunku pracy, otrzymywane tytułem zwrotu kosztów zastępstwa należności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na ich kwotę. Nie ma więc zastosowania przepis art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe stanowisko Pani w stanie faktycznym opisanym w jej piśmie należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejszej interpretacji udzielono zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku oraz w oparciu o obowiązujące w dacie zaistnienia zdarzenia przepisy prawa podatkowego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia bądź zmiany przepisów prawa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia (art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj